Reklama
Rozwiń

Anna Rogowska

Rozwiązanie umowy o pracę a urlop wypoczynkowy

Nie każda decyzja pracodawcy uzasadnia przerwanie wakacji. Wezwanie po to, żeby wręczyć wypowiedzenie wypoczywającemu, to obejście przepisów ochronnych i działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Wolne za nadgodziny obniży pensję

Jeżeli w zamian za pracę nadliczbową pracownik na swój wniosek odebrał czas wolny w innym miesiącu niż wypadała ta dodatkowa aktywność, otrzyma odpowiednio niższe wynagrodzenie.

Umowa o pracę w Polsce, ale zasady i reguły w nim niemieckie

Choć umowa o pracę będzie wykonywana w Polsce, strony mogą swobodnie wybrać dla niej prawo innego państwa – tego, które wydaje się im korzystniejsze. Nie wyłącza to jednak stosowania większości polskich przepisów.

Weksel pracowniczy a powierzone mienie

Szefowi nie wolno wystawić weksla gwarancyjnego jako środka ochrony roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przez etatowca w mieniu firmowym. Wykluczają to przepisy kodeksu pracy.

Zakaz konkurencji: Lojalność wobec firmy konieczna, ale swoboda pracownika

Wprowadzony w umowie o pracę zakaz podejmowania przez etatowca dodatkowego zatrudnienia bez uzasadnionego interesu zakładu lub wymóg uzyskania na to uprzedniej zgody pracodawcy są nieważne.

Wypowiedzenie czy zmiana miejsca pracy

Zakończenie konkretnego zadania na rzecz klienta nie musi oznaczać likwidacji zespołu pracowników, który go realizował. Szef może zatrudniać ich przy innym projekcie, jeśli nadmiernie nie skomplikował struktury firmy.

Zasady wyłonienia przedstawicieli pracowników

Pracodawca może ustalić własne reguły wyłaniania przedstawicieli personelu. Warto jednak, żeby wybrani mogli reprezentować zatrudnionych w każdej sprawie, w której konieczna jest współpraca stron stosunku pracy.