Smart dla gospodarki odpadami
Nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne TIC znajdują również coraz częściej zastosowanie w gospodarce odpadami na potrzeby recyklingu. Selektywna zbiórka odpadów będzie wymagać coraz dokładniejszego i skuteczniejszego systemu monitorowania i kontroli. Proces ten będzie równoległy do postępującego wzrostu wartości odpadów, które w modelu gospodarki okrężnej, traktowane są nie jako nieużyteczny śmieć, lecz jako źródło cennych surowców.
Reconomy - od recyklingu do obiegu zamkniętego
Od czasu rewolucji przemysłowej w gospodarce utrwalił się linearny model wzrostu „wyprodukuj, zużyj, wyrzuć”. Opierał się on na założeniu, że surowce i zasoby będą stale dostępne. Tymczasem, jeśli obecne wzorce produkcji konsumpcji nie zmienią się, to według wyliczeń WWF w 2030 roku będziemy potrzebować dwóch, a w 2050 trzech kul ziemskich, żeby zaspokoić nasze potrzeby.
Smart Recykling
Inteligentne aplikacje i technologie smart pojawiają się coraz częściej w niemal każdej dziedzinie naszej aktywności, wyznaczając najnowsze trendy zmian. Technologie informacyjno-komunikacyjne TIK znajdują zastosowanie nie tylko w ułatwianiu codziennych czynności, dostępności, komunikacji i korzystania z produktów i usług, ale również w obszarze, który być może nie wszystkich jeszcze dostatecznie interesuje – w gospodarce odpadami.
Odpady pod ziemię
Pierwsze półpodziemne pojemniki na odpady instalowano już w Finlandii ćwierć wieku temu. Dzisiaj z tego systemu powszechnie korzysta się w Europie zachodniej i północnej, ale i coraz częściej w polskich miastach. Poza względami estetycznymi, podziemne systemy zbiórki odpadów powodują oszczędność miejsca i poprawiają ekonomikę selektywnej zbiórki odpadów, zmniejszając częstotliwość ich wywozu.
GIS i RFID dla lepszej kontroli odpadów
Systemy elektronicznej kontroli i komunikacji mogą być stosowane w projektowaniu skutecznych systemów monitorowania i kontroli zbiórki i przewozu odpadów w gminach, w tym w pojemnikach na odpady. Za pośrednictwem czujników sprzężonych z systemami monitorująo-kontrolnymi śledzony może być poziom napełnienia pojemników i inne procesy w nich zachodzące lub zdarzenia, jak np. kradzież lub zapalenie się odpadów.