Koleje i żegluga mają być napędzane alternatywnymi paliwami
W sektorze transportu już od lat coraz powszechniej wykorzystuje się paliwa alternatywne, takie jak energia elektryczna czy skroplony gaz ziemny (LNG). W przypadku Polski wciąż widać jednak zapóźnienie infrastrukturalne w tym obszarze w stosunku do państw Europy Zachodniej. Impulsem do rozbudowy tego typu infrastruktury mają być zmiany wprowadzane w życie nowelizacją ustawy o elektromobilności.
Wodorowa ofensywa. Zmiany ważne dla transportu
Resort klimatu i środowiska zapowiada na 2022 r. uchwalenie tzw. konstytucji wodorowej, w tym ustawy o wspieraniu produkcji wodoru ze źródeł niskoemisyjnych, a także szeregu rozporządzeń wykonawczych. Jednym z głównych obszarów zainteresowania ma być sektor transportu, w którym technologie wodorowe powinny zostać wdrożone w najbliższej perspektywie czasowej. Część regulacji istotnych dla tego sektora już obowiązuje.
Dofinansowanie z UE na realizację projektu PPP
Projekty łączące kapitał podmiotów prywatnych ze środkami pochodzącymi z funduszy unijnych, określa się hybrydowym partnerstwem publiczno-prywatnym. Proces pozyskiwania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej można rozpocząć zarówno przed, jak i po zawarciu umowy o PPP.