Reklama
Rozwiń

Joanna Matczuk

Napój doprawiany kawą i napój na bazie kawy to dwa różne towary

Rzeczywistego używania znaku towarowego nie można udowodnić za pomocą prawdopodobieństw lub domniemań. Należy je wykazać solidnymi i obiektywnymi dowodami rzeczywistego i wystarczającego używania znaku towarowego na danym rynku.

Czy wystrój sklepu może być znakiem towarowym?

Przepisy dopuszczają rejestrację niekonwencjonalnych znaków towarowych, w tym znaków przestrzennych, jednak muszą one spełniać określone prawem wymogi.

Sąd: celowa literówka w nazwie nie czyni jej fantazyjną

Usunięcie jednej litery z obcojęzycznej nazwy nie powoduje, że oznaczenie nabywa charakteru odróżniającego – uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 października 2021 r. (syg. akt II GSK 1216/21).

Rejestracja dźwiękowych znaków towarowych – praktyczne wskazówki

Dźwięk można zarejestrować jako znak towarowy, pod warunkiem, że cechuje się on zdolnością odróżniającą.

Inspektor ochrony danych osobowych - kto będzie musiał powołać

Unijny prawodawca przewidział 2-letni okres na przygotowanie się do stosowania nowych regulacji, w tym m.in. na przeprowadzenie przez każdego przedsiębiorcę analizy czy będzie na nim ciążył obowiązek powołania inspektora ochrony danych.

W jaki sposób można skutecznie obronić autorski pomysł

Ogólna idea nie podlega ochronie na podstawie prawa autorskiego. Obejmuje ona sposób jej wyrażenia, czyli konkretne zmaterializowanie pomysłu np. „wizerunek" produktu. W praktyce jednak odróżnienie idei od jej chronionego wyrażenia nastręcza sporo problemów.

Informacje o dynamicznym adresie IP, a dane osobowe

W celu stwierdzenia, czy daną osobę można zidentyfikować, należy wziąć pod uwagę wszystkie sposoby, jakimi może posłużyć się administrator danych lub inna osoba w celu jej ustalenia.

Linkowanie a prawo autorskie

Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości wynika, że przy ustalaniu, czy linkowanie narusza prawo autorskie, ważne jest ustalenie, czy profesjonalny podmiot wiedział o tym, że jego publikacja jest bezprawna – przekonują prawniczki Joanna Matczuk i Magdalena Michalska.

Odpowiedzialność wynajmującego stoiska w hali targowej za podróbki markowych towarów

Wynajmujący stoiska w hali targowej nie jest zobowiązany do stałego monitorowania działań swoich kontrahentów, a jego ewentualna odpowiedzialność może powstać z momentem powzięcia informacji o zaistniałym naruszeniu prawa przez najemcę powierzchni sprzedażowej.