Reklama
Rozwiń

Karol Kulig

Koniec terminu przesunie się z soboty na poniedziałek

Sobota została zrównana w kodeksie cywilnym z dniem ustawowo wolnym od pracy. W pewnym stopniu może to wpływać na zachowanie terminów przez pracodawcę, pracownika czy związek zawodowy.

Młode matki pod szczególną ochroną w pracy

Postępowanie szefa wobec pracownicy w ciąży czy karmiącej dziecko piersią zależy od warunków, w jakich ona pracuje. Gdy te warunki niosą zagrożenie, decyzja o przesunięciu do innej pracy czy odsunięciu od obowiązków wiąże kobietę, bez względu na jej zdanie.

Nowa posada w firmie nie zawsze wymaga wizyty u lekarza

Pracownik przenoszony na stanowisko, na którym występują inne czynniki ryzyka niż na poprzednim, powinien przejść ponowne wstępne badania medyczne, a nie okresowe lub kontrolne.

Chorego nie można dopuścić do obowiązków

Pracodawca nie usprawiedliwi już dopuszczenia do obowiązków chorego pracownika, który nie dostarczył mu zwolnienia lekarskiego. Elektroniczna wersja zaświadczenia narzuca mu zakaz przyjmowania pracy od takiej osoby.

Ubezpieczenie w dniu porodu nie zawsze jest konieczne

Jeśli na dzień narodzin dziecka żadne z jego rodziców nie jest ubezpieczone, a później oboje podejmą zatrudnienie, to tylko ojciec skorzysta z urlopu lub zasiłku macierzyńskiego.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia będzie płatne

Od 22 lutego br. kodeks pracy usankcjonuje dotychczasową powszechną praktykę zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Za ten okres zwalniani będą mieć prawo do pensji jak za urlop.