Reklama
Rozwiń

Torbé Joanna

Praca tymczasowa - zmiany od czerwca 2017

Za dwa tygodnie wchodzą w życie nowości dotyczące zatrudnienia tymczasowego. W założeniu ustawodawcy mają one uporządkować rynek i wyeliminować nadużycia. W praktyce już teraz stwarzają wiele problemów i wątpliwości agencji, pracodawców użytkowników i organów kontrolujących.

Praca tymczasowa - nadzór nad zleceniami

Choć ustawodawca nie przewiduje, w jaki sposób liczyć bieg 18 miesięcy, to w przypadku umów o pracę jest to dosyć prosty zabieg. Większy problem pojawia się z umowami cywilnoprawnymi.

Praca tymczasowa a macierzyństwo

Pracownicy tymczasowej, której co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do pracy miałby się skończyć po upływie trzeciego miesiąca ciąży, trzeba będzie przedłużyć skierowanie do dnia porodu.

Praca tymczasowa: szeroki wachlarz naruszeń

Za próbę ominięcia limitu zatrudnienia odpowie zarówno pracodawca użytkownik, jak i agencja pracy tymczasowej. Kara od każdego z nich może sięgać 30 tys. zł. Sankcje będą grozić również za inne działania czy zaniechania.

Płaca minimalna dla zleceniobiorców usiana pułapkami

Obowiązek comiesięcznej wypłaty dla wykonawcy zlecenia nie obejmie nadwyżki ponad stawkę minimalną. To samo dotyczy jego pieniężnej formy. Zleceniobiorca może nic nie dostać, jeśli zlecający ma wobec niego taką samą lub wyższą wierzytelność, o ile nie stanowi to nadużycia.

Składki ZUS za delegowanych za granicę wzrosną

Zmiana przepisów dotyczących podstawy wymiaru składek za osoby wysłane do pracy za granicę zamiast zmniejszyć obciążenia, w większości przypadków spowoduje ich wzrost.

Jak handlować urlopem

Jeśli podwładny otrzymał ekwiwalent pieniężny zamiast wakacji w trakcie trwania umowy, nie powinien ponownie żądać jego wypłaty po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracodawca może się wtedy powołać na nadużycie prawa i złamanie obowiązku lojalności wobec niego.

Zleceniobiorca z gwarancją minimalnej płacy i podwyżki

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy zleceniobiorcy. Trzeba też będzie ewidencjonować czas wykonywania przez niego usług. Warto już teraz pomyśleć o wprowadzeniu zmian do zawartych umów.

Delegacje służbowe: Brak ubezpieczenia nie blokuje wydania A1

Dotychczas przyjmowano, że pracownik zatrudniony w celu oddelegowania do innego kraju bezpośrednio wcześniej musi podlegać ubezpieczeniu przez co najmniej miesiąc. Jedno z ostatnich orzeczeń Sądu Najwyższego w zaskakujący sposób przełamuje tę niekorzystną zasadę.

Angaż próbny nie może obejmować całego sezonu i trwać trzy miesiące

Przy zawarciu umowy na czas określony w celu wykonywania prac sezonowych lub dorywczych trzeba w niej wskazać ten cel. Przepisy nie precyzują jednak, czy ta informacja ma mieć formę uproszczoną czy rozszerzoną.