Koronawirus: Otrzymanie i umorzenie mikropożyczki
Mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r. mogli otrzymać od starosty pożyczkę ze środków Funduszu Pracy przeznaczoną na sfinansowanie bieżących kosztów działalności gospodarczej w okresie pandemii.
Jak zaksięgować wsparcie dla firmy z FGŚP
Wiele firm otrzymało, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym oraz obniżonym wymiarem czasu pracy. Obejmuje ono także składki ZUS w części należnej od pracodawcy – płatnika. Dofinansowanie oraz pokryte nim wydatki należy w odpowiedni sposób ująć w księgach rachunkowych.
Sprawozdanie finansowe a sposoby podziału zysku za 2019 r.
Jeżeli roczne sprawozdanie finansowe, z którego wynika zysk netto zostało już sporządzone i zatwierdzone, organ zatwierdzający podejmuje decyzję o sposobie jego podziału. Decyzja organu przybiera zwykle formę uchwały. Podział zysku może, ale nie musi, nastąpić w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.
Dywidenda wypłacona w formie towarów handlowych - skutki podatkowe i bilansowe
Zysk netto spółki kapitałowej, który wynika z zatwierdzonego sprawozdania finansowego podlega podziałowi. Może on zostać przeznaczony na wypłatę, zazwyczaj w formie pieniężnej. Jednak dopuszcza się również wypłatę w formie niepieniężnej, np. w postaci należących do spółki towarów handlowych. Wypłata ta, oparta na założeniu, że wspólnikiem (akcjonariuszem) spółki jest krajowa osoba fizyczna, powoduje określone konsekwencje w ujęciu podatkowym i bilansowym.
Sposoby pokrycia straty bilansowej w spółkach kapitałowych
Jeżeli ze sprawozdania finansowego spółki kapitałowej wynika ujemny wynik finansowy, uprawnieniem i obowiązkiem organu zatwierdzającego jest wskazanie sposobu jego pokrycia. Powinno to nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok.