Reklama
Rozwiń

Przemysław Stobiński

Pracownicy delegowani: święta i dni wolne w różnych terminach

W okresie delegowania pracownik powinien korzystać co najmniej z tej samej liczby dni wolnych od pracy, jak gdyby pracował w Polsce. W jego rozkładzie wolne muszą być przede wszystkim dni świąteczne obowiązujące w państwie przyjmującym.

Koszty: finansowe konsekwencje delegacji pracownika

Pracownik wysłany w delegację nie dość, że ma prawo do różnego rodzaju świadczeń, które mają uwolnić go od obciążeń związanych z tym wyjazdem, to jeszcze te należności są co do zasady wolne od podatku i składek. Przy oddelegowaniu ulgi są znacznie ograniczone.

Praktykę ignorowania zaświadczeń A1 oceni Trybunał Sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości UE odpowie, czy i na jakiej podstawie sąd krajowy może uznać, że pracownik delegowany nie może kontynuować ubezpieczeń społecznych w kraju oddelegowania, mimo że instytucja właściwa tego państwa wydała mu poświadczenie w tej sprawie.

Konsultacja warunków płac kluczowych osób w banku z organizacją związkową

Regulamin wynagradzania nie może określać warunków opłacania osób zarządzających zakładem pracy zatrudnionych zarówno na etacie, jak i na innej podstawie niż stosunek pracy. Dlatego ich zmiana nie wymaga konsultacji z organizacją związkową.

Zwolnienie z pracy poszkodowanego w wypadku przy pracy a zarzut dyskryminacji

Rozwiązanie umowy z pracownikiem, dotychczas pozytywnie ocenianym, jedynie z powodu jego czasowej niezdolności do pracy na skutek wypadku przy pracy, może naruszać zakaz dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność.

Limity w umowach na czas określony dotyczą wszystkich sektorów

Państwom członkowskim Unii Europejskiej nie wolno ustanawiać w prawie krajowym rozwiązań, które w istocie umożliwiają pracodawcom pewnych sektorów zatrudnianie pracowników na podstawie odnawianych wielokrotnie umów na czas określony bez żadnych ograniczeń czasowych.

Przerwy na karmienie dziecka to także prawo ojców

Obojgu rodzicom na tych samych zasadach powinno przysługiwać wolne od pracy w ciągu dnia poświęcone na krótkie zajmowanie się małym dzieckiem w czasie, gdy ono je.

Odprawa emerytalna: Prawo UE ma pierwszeństwo przed krajowym

Przepisy wewnętrzne państwa członkowskiego Unii Europejskiej nie mogą blokować realizacji zasady niedyskryminacji ze względu na wiek.

Czy firma może zmusić do pracy w czasie majówki?

Gościem programu Mateusza Rzemka #RZECZoPRAWIE był Przemysław Stobiński, radca prawny w kancelarii CMS.

Strajk ostrzegawczy trwa tylko dwie godziny

Związek zawodowy jest niezadowolony z dotychczasowych rozmów z pracodawcą na temat zmiany warunków zatrudnienia. Aby wywrzeć nacisk, chce zorganizować strajk ostrzegawczy. Czy będzie on legalny? Czy związek może namawiać załogę do takiego protestu? Czy pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje wobec organizatorów tej akcji?