Reklama
Rozwiń

Patrycja Jefimiuk

Jak deweloper powinien ujmować w rozliczeniach wpłaty od klientów

Organy podatkowe potwierdzają, że przekazanie przez nabywców lokali środków pieniężnych na rachunek powierniczy nie powinno być interpretowane jako „otrzymanie" części lub całości zapłaty na poczet przyszłej dostawy.

W jaki sposób odsetki i różnice kursowe wpłyną na wartość projektu deweloperskiego

Spółka nie może kapitalizować różnic kursowych z wyceny kapitału pożyczki walutowej. Z MSR 23 wynika bowiem, że takie ujęcie jest możliwe tylko w odniesieniu do różnic, które uznawane są za korektę kosztu odsetek.

Czy deweloper może odbierać faktury od podwykonawców z wykazanym na nich podatkiem VAT

Gdy podmiot świadczy na rzecz inwestora będącego jednocześnie głównym wykonawcą robót usługi budowlane, wystawia faktury zawierające podatek od towarów i usług, czyli według zasad ogólnych.

Jak jest opodatkowany zysk ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej

Jeśli zagraniczny inwestor zbywa udziały w spółce z siedzibą w Polsce, to przede wszystkim trzeba ustalić miejsce opodatkowania dochodu z tej transakcji. Należy więc odwołać się do umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

VAT: Kiedy poszczególne czynności tworzą jedno świadczenie złożone

Trybunał Sprawiedliwości UE wielokrotnie próbował określić kryteria uznania grupy czynności za integralną całość. W wielu przypadkach ciągle jednak trudno jest jednoznacznie wskazać kiedy kilka świadczeń gospodarczych tworzy jedność.

Świadczenie powinno być dla celów VAT uznawane za odrębne i niezależne

Każde świadczenie powinno być dla celów VAT uznawane za odrębne i niezależne. Jeżeli jednak z perspektywy ekonomicznej zostanie rozpoznane jako złożone, to fakt ten będzie wpływał na sposób jego rozliczania.

Kara umowna - czy jest VAT od odszkodowania

Kary umowne nie są ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług i nie podlegają podatkowi od towarów i usług, jeżeli pełnią funkcję rekompensaty za poniesioną szkodę.