Reklama
Rozwiń

Elżbieta Buczkowska

2 mln zł kary dla menedżera za antykonkurencyjne porozumienia

Czy i kiedy menedżerowie powinni się obawiać interwencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów? Jak się przygotować na wypadek ewentualnego postępowania antymonopolowego, w którym poza spółką zarzuty otrzyma także zarząd?

Prawo konkurencji - czy polscy przedsiębiorcy powinni obawiać się pozwów o milionowe odszkodowania?

Nabywcy produktów po zawyżonych cenach mogą domagać się bezpośrednio od członków kartelu w postępowaniu sądowym odszkodowania w wysokości nadpłaty, którą zmuszeni byli uiszczać za nabywane produkty.

Komunikacja e-mailowa dowodem w postępowaniu przed UOKiK

Każdy e-mail może być jedyną albo uzupełniającą podstawą ustalenia faktów i sformułowania ocen przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I nie zawsze będą to fakty i oceny dla organizacji korzystne.

Reforma procedury cywilnej: plan rozprawy przyspieszy sprawy gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt przygotowanej ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego i innych ustaw. Zmiany w procedurze cywilnej mają na celu usprawnienie postępowania i w konsekwencji skrócenie czasu rozpoznawania spraw. Jedną z przyjętych regulacji należy ocenić szczególnie pozytywnie – oznacza ona wprowadzenie do procedury cywilnej rozwiązania, które od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w arbitrażu.

Pierwsze odszkodowania za przewlekłe postępowania w Unii Europejskiej

W pięciu kolejnych wyrokach wydanych w tym roku przyznano skarżącym przedsiębiorcom odszkodowania za zbyt długie rozpatrywanie złożonych przez przedsiębiorców skarg na decyzje Komisji Europejskiej, stwierdzające naruszenie konkurencji. To pierwsze takie odszkodowania w historii sporów przed sądami Unii Europejskiej.