Ratując firmę, czyli zawarcie standstill… i co dalej?
Zawarcie umowy standstill jest ważnym elementem w restrukturyzacji dłużnika. Bez tej umowy, każdy z wierzycieli we własnym zakresie oraz interesie będzie mógł podejmować indywidualne działania sądowe, egzekucyjne lub zmierzające do realizacji zabezpieczeń. Spółka nie tylko będzie miała utrudnione prowadzenie rozmów z wierzycielami, ale może nie być już w stanie prowadzić działalności, przez co jej problemy płynnościowe jeszcze bardziej się pogłębią. W konsekwencji zarząd zmuszony będzie do złożenia wniosku o ogłoszenie jej upadłości.
Ogłoszenie upadłości spółki wraz z tzw. pre-packiem
Pre-pack polega na sprzedaży przedsiębiorstwa (albo jego zorganizowanej części, albo składników majątkowych) na warunkach uzgodnionych z potencjalnym nabywcą jeszcze przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Umożliwia on szybką sprzedaż majątku niewypłacalnego dłużnika na rzecz inwestora w ramach postępowania upadłościowego.
Sanacja jako narzędzie do odzyskania rentowności
Prawo restrukturyzacyjne przewiduje postępowanie sanacyjne, które umożliwia dłużnikowi podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej oraz mające na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy.
Dla jakich firm przyspieszone postępowanie układowe?
Jednym ze sposobów restrukturyzacji, z jakiego może skorzystać zadłużony przedsiębiorca, aby zapobiec upadłości, jest przyspieszone postępowanie układowe. Podobnie jak postępowanie o zatwierdzenie układu, może być prowadzone wobec dłużnika tylko wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych nie przekracza 15 proc. sumy wierzytelności uprawnionych do głosowania. Postępowanie to jest od samego początku prowadzone z udziałem sądu restrukturyzacyjnego.
Dla jakich firm postępowanie o zatwierdzenie układu?
Obecna sytuacja rynkowa, spowodowana wysoką inflacją oraz stopami procentowymi, może przyczyniać się do powstania zagrożeń związanych z utratą płynności finansowej firm. Przepisy umożliwiają przedsiębiorcom wyjście z trudnej sytuacji finansowej i odzyskanie rentowności, m.in. poprzez restrukturyzację.