Reklama
Rozwiń

Diana Kanarek

Kontrolowana łapówka nie uzasadnia dyscyplinarki

„Kontrolowana łapówka" nie może co do zasady stanowić powodu rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracownikowi, który uległ pokusie, należy się odszkodowanie za bezprawne zwolnienie.

Kiedy ZUS zakwestionuje zawyżoną pensję przy określaniu wysokości świadczenia

Organ rentowy ma prawo zweryfikować wysokość wynagrodzenia pracownika, jeśli podejrzewa, że celowo je zawyżono, aby wyłudzić świadczenia z ubezpieczenia społecznego.

Zamiana żądania odszkodowania na przywrócenie do pracy

Pracownik, który wystąpił o odszkodowanie z tytułu wadliwego rozwiązania z nim umowy, nie może zmienić swojego żądania na zasądzenie przywrócenia do pracy, chyba że uzyska na to zgodę pracodawcy.

Organ pracodawcy może narzucić zasady wynagradzania

Choć uchwała rady nadzorczej nie ma charakteru normatywnego, stanowi jednostronne oświadczenie woli pracodawcy uzupełniające treść stosunku pracy. Dotyczy to np. pensji prezesa.

SN: Informacja o podstawie do dyscyplinarki musi dojść do właściwej osoby

Do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy u pracowników samorządowych upoważniony jest marszałek województwa, a nie zarząd województwa jako organ. To on ma miesiąc na decyzję o rozstaniu.

Świadczenie przedemerytalne, a praca na umowie na czas określony

Świadczenie przedemerytalne musi poprzedzać sześć miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Przepisy nie wymagają bezpośredniego związku czasowego między rozwiązaniem stosunku pracy a rejestracją w urzędzie. Sąd Najwyższy sprzeciwił się interpretacji ZUS zachęcającej starszych ludzi do zawodowej bierności.

Pracownik zapłaci za prywatne połączenia z firmowego telefonu

Podwładnemu wolno sporadycznie połączyć się we własnej sprawie z telefonu służbowego. Nic jednak nie usprawiedliwia jego umyślnego dzwonienia za granicę czy pobierania kosztownych danych z internetu.

Zostawienie w likwidowanej spółce jedynie aktywistów związkowych

Zostawienie w likwidowanej spółce jedynie aktywistów związkowych nie zawsze będzie nadużyciem prawa. Trzeba bowiem sprawdzić, czy podobne zadania jak te dawnego pracownika wykonuje przejmująca firma.

Praca na budowie: umowa o prace czy zlecenie

Praca na budowie jest skooperowana i wymusza podporządkowanie kierującemu. Nie może być podzielona na etapy, które można by przypisać do wykonania w ramach zlecenia. Tym samym budowlańcy co do zasady pozostają w stosunku pracy.

Restrukturyzacja: członek zarządu nie odpowie za zaległości składkowe spółki

Członek zarządu nie odpowie za zaległości składkowe spółki, gdy w odpowiednim czasie zgłosi wniosek o jej upadłość lub postępowanie naprawcze. Jednak Sąd Najwyższy nieprecyzyjnie interpretuje termin „postępowanie zapobiegające upadłości".