Aldona Szady-Ślaska

Transgraniczna praca zdalna według nowych zasad

Od 1 lipca br. osoba, która wykonuje pracę zdalną poza krajem siedziby pracodawcy w wymiarze do 50 proc. całkowitego czasu pracy, nadal pozostanie ubezpieczonym w kraju siedziby pracodawcy. O ile chodzi o państwo Unii Europejskiej objęte Umową Ramową.

Jak rozliczyć PIT w przypadku pracy zdalnej za granicą

Polski pracodawca powinien zawsze zbadać czy centrum interesów życiowych pracownika zostało przeniesione do innego kraju, a także czy pracownik będący nadal polskim rezydentem nie przebywa w innym kraju dłużej niż 183 dni.

Zwolnienia ze składek ZUS i zwolnienie z podatku – różnice i podobieństwa

Katalog wyłączeń z oskładkowania często zawiera pozycje analogiczne do zwolnień podatkowych. Mimo to przyjęte rozwiązania w zakresie ubezpieczeń społecznych nie są lustrzanym odbiciem ulg podatkowych.

Krótkie wyjazdy służbowe – kiedy podróż służbowa, a kiedy oddelegowanie

Sam fakt, że czasowy wyjazd za granicę ma krótkotrwały charakter, nie przesądza jeszcze o tym, że jest to delegacja, a nie oddelegowanie. Od kwalifikacji tego wyjazdu zależy natomiast zakres należnych świadczeń, a także ich obciążenie podatkiem i składkami.

Wyjazdy służbowe: bez zgody pracownika możliwa tylko delegacja

Odmowa wyjazdu w podróż służbową, również zagraniczną, może się dla pracownika skończyć utratą etatu. Natomiast na siłę nie uda się oddelegować podwładnego w celu czasowego wykonywania tam pracy.