Nowe przepisy – nowe dokumenty w działach HR
W bieżącym roku czekają nas liczne zmiany w obszarze prawa pracy. Jako pierwsza została uchwalona ustawa dotycząca pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości pracowników. Jednocześnie zapowiedziano również, że kodeks pracy ulegnie kolejnym, daleko idącym zmianom. Chodzi w szczególności o wdrożenie unijnych dyrektyw – w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz tzw. work-life balance. Tym samym pracodawcy zostaną zobligowani do dokonania zmian i uzupełnień istniejących już w ich zakładach umów i regulaminów, a czasami wręcz opracowania zupełnie nowych dokumentów.
Outsourcing pracowniczy: na co trzeba uważać
Jeżeli postanowienia umowy na wypożyczenie pracowników nie są właściwie sformułowane, firma naraża się na zarzut obchodzenia przepisów o pracy tymczasowej albo uznanie, że to ona jest pracodawcą tych osób.
Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy – aspekty praktyczne
Utrzymujące się problemy gospodarcze, spadki zamówień oraz ograniczenia dostaw sprawiają, że pracodawcy poszukują kolejnych rozwiązań, które pomogą im przejść przez ten niełatwy okres. W niniejszym artykule przyjrzymy się jednemu z nich tj. wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy.
Prawo pracownika do bycia offline
W czasie wolnym od pracy pracownik nie ma obowiązku pozostawania z pracodawcą w kontakcie, w tym również za pośrednictwem mediów elektronicznych. Dotyczy to także osób pracujących zdalnie.
Związki zawodowe pod kontrolą pracodawcy
Pracodawca będzie mógł zweryfikować, czy związek zawodowy działający w jego firmie ma tylu członków, ile podaje. Uprawnienia organizacji na podstawie tej liczby będą zaś ustalane raz na pół roku.