Czy pracownik może odmówić zdjęcia na identyfikatorze
- W naszym zakładzie każda osoba posiada identyfikator, na którym znajduje się jej zdjęcie. Ostatnio coraz więcej osób nie chce się zgodzić na to, by robić jej zdjęcie i umieszczać na identyfikatorze. Nasz zakład zatrudnia ponad 250 osób. Stosujemy identyfikatory ze zdjęciem do sprawnej identyfikacji pracowników. Czy pracownik może odmówić udzielenia takiej zgody? – pyta pani Marzena.
Czy można żądać PIT małżonka pracownika do celów zfśs?
W naszej firmie przyznanie świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest uzależnione od kryterium dochodowego. Pracowników, którzy są w zawiązkach małżeńskich, prosimy o przedstawienie deklaracji PIT małżonka. Wszystko po to, by potwierdzić wysokość dochodów. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy nie naruszamy przypadkiem przepisów RODO? – pyta pani Anna.
Jak pracodawca może zabezpieczyć swoje interesy po wyszkoleniu pracownika?
- W naszej firmie coraz częściej zatrudniamy osoby bez uprawnień, a później finansujemy im szkolenia, by te uprawnienia zdobyły. W tym czasie zatrudniamy pracownika na innym stanowisku niż to docelowe. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że pracownik po ukończeniu szkolenia rezygnuje z zatrudnienia. Dla firmy stanowi to wyraźne obciążenie finansowe. Czy istnieje jakaś możliwość, by się przed tym zabezpieczyć? Czy możemy od pracowników żądać zwrotu pieniędzy wydanych na ich szkolenie – pyta pani Joanna.