Kiedy przy wymianie udziałów nie trzeba płacić CIT
Neutralność wymiany udziałów pozostanie zachowana w sytuacji, kiedy bezwzględna większość praw głosów w spółce nabywanej będzie wynikała z wniesienia jej udziałów w ramach kilku osobnych transakcji dokonywanych przez odrębne podmioty – pomimo tego, że przepisy literalnie odnoszą się do nabycia udziałów od „wspólnika", czyli w liczbie pojedynczej.
Kiedy zbywca bitcoinów staje się podatnikiem VAT
Obrót kryptowalutą na polskich i zagranicznych giełdach na rzecz niezidentyfikowanych nabywców, przeprowadzany we własnym imieniu jest rodzajem spekulacji rynkowej. O tym, czy zbywca staje się z tego tytułu przedsiębiorcą, decyduje skala i natężenie działalności prowadzonej w tym zakresie.
W rozliczeniach VAT uwzględnia się każdy kontrakt oddzielnie
Wynagrodzeniem spółki jest różnica między dodatnimi i ujemnymi strumieniami przepływów finansowych w odniesieniu do poszczególnych kontraktów na instrumentach pochodnych. Z każdym kontrahentem – czy to klientem, czy instytucją finansową – zawierana jest odrębna umowa. W związku z tym nie ma podstawy, aby łączyć transakcje z różnymi podmiotami na potrzeby rozliczeń z tytułu VAT wbrew jednoznacznej treści art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zarządzanie instrumentami finansowymi bez preferencji w VAT
Otrzymane przez bank wynagrodzenie z tytułu przechowywania aktywów funduszy w postaci zdematerializowanych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych, prowadzonych w ramach działalności powierniczej banku, jak również z tytułu obowiązków depozytariusza wynikających z ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, nie jest objęte zwolnieniem z VAT.