Reklama
Rozwiń

Tomasz Wagner

Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców

Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.

System kaucyjny w Polsce już od stycznia 2025. Co nas czeka?

System kaucyjny w Polsce ma ruszyć od stycznia 2025 r. Jego najważniejszym założeniem jest pobieranie kaucji przy sprzedaży napojów w opakowaniach z możliwością dokonania jej zwrotu w momencie zwrócenia opakowania przez konsumenta.

Opakowania jednorazowe: To, ile dopłaci konsument, ma wpływ na jego wybór

Zaproponowane stawki opłat, które mają zmniejszyć stosowanie opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, są relatywnie niskie.

Podatek od plastiku uchwalony, ale rynek ma rok, żeby się na niego przygotować

Sejm uchwalił ustawę implementującą do polskiego porządku prawnego założenia dyrektywy Single Use Plastic. Główne jej efekty będą widoczne na początku wakacji 2024, gdy ze sklepów znikną m.in. plastikowe talerzyki, sztućce czy kubeczki.

Puste butelki oddamy bez paragonu

Ministerstwo Finansów zauważyło, że trzeba podjąć prace nad przepisami o VAT na potrzeby systemu kaucyjnego. Niestety, projekt odnosi się tylko do butelek wielorazowego użytku.

Działalność CSR daje prawo do odliczenia VAT

Wydatki na nabycie towarów i usług, poniesione w związku z realizacją społecznej odpowiedzialności biznesu mają charakter marketingowy i mogą mieć związek z działalnością opodatkowaną.

Auta elektryczne na razie bez preferencji w VAT

W przypadku stosowania współczynnika VAT, podatnik musi najpierw ograniczyć odliczenie z faktur za najem osobowych samochodów elektrycznych do 50 proc., a następnie uzyskaną w ten sposób kwotę pomnożyć przez ten współczynnik.

TSUE zdecyduje o korekcie sprzedaży paragonowej

Podatnicy mają wątpliwości co do możliwości korekty VAT w przypadku transakcji z konsumentami. Wątpliwości miał także Naczelny Sąd Administracyjny i dlatego na jego wniosek ma się w tej sprawie wypowiedzieć Trybunał Sprawiedliwości UE.

Od 1 lutego niższy VAT na żywność

Jet ryzyko, że obniżka podatku od towarów i usług na artykuły spożywcze nie powstrzyma rosnącej inflacji. Co więcej, powrót do wyższych stawek w drugiej połowie 2022 roku może stanowić łatwe usprawiedliwienie dla kolejnych.

NSA potwierdził 5-proc. stawkę VAT dla dostaw na wynos

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości – sprzedaż żywności w systemie „drive through", „walk through", „food court" oraz „wewnątrz punktów sprzedaży" nie jest usługą gastronomiczną.