Członkowie organu zarządzającego daną jednostką nie poniosą odpowiedzialności karnej skarbowej za niezłożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2020 r.
Fiskus i sądy administracyjne nie są zgodne co do tego czy to samo zdarzenie gospodarcze może, w zależności od tego czy skutkuje przychodem czy kosztem, być inaczej rozpoznawane dla celów podatkowych.
Czy korektę cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi, dotyczącą okresu sprzed 2019 r., rozpoznaje się na bieżąco, czy w momencie otrzymania zapłaty albo poniesienia kosztu? Dyrektor KIS nie może się zdecydować.
Przepisy, które wejdą w życie od 2019 r. jednoznacznie wskazują, że korekta przychodów i kosztów podatnika, wynikająca z przyjętej w grupie polityki cen transferowych, powinna zostać ujęta w roku, którego dotyczy.
Zdaniem sądu, dokapitalizowanie spółki w grupie poprzez podwyższenie jej kapitału zakładowego nie wpływa na dochód podatnika i nie powoduje obowiązku dokumentacyjnego cen transferowych. Fiskus ma jednak inne zdanie na ten temat.
Sprawozdanie Country-by-Country Reports będą składać jednostki dominujące polskich grup kapitałowych, których skonsolidowane przychody w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 750 mln euro, oraz część spółek zależnych zagranicznych koncernów.
W marcu 2018 r. przedsiębiorcy pierwszy raz złożą sprawozdanie CIT/TP. Zawarte w nim dane mają służyć administracji podatkowej do identyfikowania nieprawidłowości w zakresie cen transferowych.
Przewóz towarów statkami często jest realizowany przez firmy z tzw. rajów podatkowych. Gdy polski przedsiębiorca nabędzie takie świadczenie o wartości powyżej 20 tys. euro, będzie musiał wykazać, że zapłacił za nie cenę rynkową.
Podatnicy, których przychody lub koszty bilansowe przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartość 2 mln euro, będą musieli przygotować dokumentację dla poszczególnych transakcji kontrolowanych.