Reklama
Rozwiń

Piotr Graczyk

Konflikt z pracownikiem lepiej rozwiązać poza sądem

Nieprawidłowo uzasadnione wypowiedzenie, brak wypłaty lub jej zaniżenie naraża pracodawcę na wieloletni proces. Można jednak uniknąć takich sporów, a przynajmniej zminimalizować straty.

Pomagających Ukraińcom można wesprzeć funduszem socjalnym

Firma może pomóc pracownikom przyjmującym Ukraińców do własnych mieszkań ze środków zfśs. Czasem konieczna jest jednak zmiana regulaminu funduszu.

Nietrafiona sankcja nie odniesie skutku

Źle dobrany środek dyscyplinujący pracownika nie doprowadzi do oczekiwanego celu, czyli wyeliminowania naruszeń. Może ponadto narazić pracodawcę na ryzyko sporu sądowego.

Redukcja etatów w przypadku przedsiębiorstwa działającego w wielu regionach

Gdy pracodawca działa w wielu regionach, a redukcja etatów ma objąć jeden z tych obszarów, musi właściwie wytypować grupę zawodową objętą zwolnieniami oraz ustalić kryteria zwolnień. Błąd może go kosztować przegraną w sądzie.

ZUS: kiedy pracownik musi zwrócić pracodawcy część składek

Sąd Najwyższy potwierdził, że po ustaleniu stosunku pracy i opłaceniu zaległych składek ubezpieczeniowych przez pracodawcę, pracownik musi oddać firmie część składek, która go obciąża.

Rezygnacja z porozumienia ze związkami bez wypowiedzeń zmieniających

Aby wycofać się z porozumienia zawartego z organizacją związkową, pracodawca nie musi zmieniać warunków zatrudnienia pracownikom nim objętym. I to niezależnie, czego dotyczyły jego postanowienia.

Składki ZUS od karnetów sportowych i zakładowych wczasów

Dochód osiągany u pracodawcy może być podstawą analizy sytuacji materialnej pracownika zabiegającego o pomoc socjalną. Ponadto liczy się suma świadczeń uzyskanych z funduszu przez poszczególnych etatowców, a nie ich odrębna wartość.