HR: ważne miękkie kompetencje
Umiejętności miękkie są bez wątpienia ważnym składnikiem indywidualnego sukcesu zawodowego każdego pracownika. To także element składowy sukcesu pracy zespołowej i efektywności całego teamu. Co jednak zrobić, kiedy nie każdy pracownik ma je odpowiednio rozwinięte? Czy zaangażowania, komunikacji i otwartości na współpracę można nauczyć się tak samo jak obsługi edytora tekstu lub arkusza kalkulacyjnego? Czy kompetencje miękkie można trenować w miejscu pracy? Tak – pod warunkiem że będzie odpowiednia motywacja i dobre wzorce.
Mikrozarządzanie pracą demotywuje podwładnych
Lubisz dawać pracownikom szczegółowe instrukcje, a później dokładnie śledzić ich pracę? Między dobrymi radami a pełną kontrolą jest cienka granica. Potrzeba ingerowania w niemal każde zlecone zadanie sprawia, że przełożony poświęca zbyt dużo czasu na sprawy drobne kosztem tych naprawdę istotnych. Demotywuje to pracowników i blokuje ich rozwój.
Jak dbać o kulturę organizacyjną w firmie
Gdy na pytanie „Jak się u was pracuje?” pracownicy nie potrafią udzielić jasnej odpowiedzi, w zespole panuje duża rotacja, a zasady postępowania powstają ad hoc, może to oznaczać, że brakuje świadomie tworzonej kultury organizacyjnej. Właściwa organizacja zasad panujących w miejscu pracy to nie tylko element zarządzania, ale też ważny czynnik budujący tożsamość firmy i sposób, w jaki jest postrzegana. Niektórzy twierdzą wręcz, że kultura organizacyjna i osobowość firmy są dla biznesu równie ważne, co strategia działań.