Reklama
Rozwiń

Iwona Krzemińska

Komunikaty ministerstwa finansów nie chronią podatników

„Wyjaśnienia", choć mają podobną nazwę do objaśnień i zamieszczane są na stronie MF w dziale „ostrzeżenia i wyjaśnienia", objaśnieniami nie są, tj. nie dają ochrony prawnej poza tym, że obywatel może powoływać się na np. na konstytucyjną zasadę zaufania do państwa.

Koronawirus: małymi krokami w kierunku podatku cyfrowego

Ustawa COVID 3.0 wprowadza obowiązek uiszczania opłaty przez podmioty dostarczające audiowizualną usługę medialną na żądanie (VOD). Opłata wchodzi w życie już od 1 lipca 2020 r. i będzie pobierana kwartalnie.

Zwolnienie z podatku u źródła: ocena substancji biznesowej odbiorcy należności budzi wątpliwości

Polski płatnik, który chce zastosować zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku u źródła, powinien zbadać czy zagraniczny odbiorca płatności jest rzeczywistym odbiorcą, który prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą.

Agresywna optymalizacja: Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenia

Substancja biznesowa zagranicznego podatnika była przedmiotem ostrzeżenia przeciwko agresywnej optymalizacji z 2017 r. Wskazano w nim katalog przesłanek mogących świadczyć o posiadaniu miejsca zarządu w Polsce.

Podatek u źródła: stosowanie części przepisów jest czasowo zawieszone

31 grudnia 2018 r. minister finansów wydał rozporządzenie, które wyłączyło definitywnie lub czasowo stosowanie nowych zasad poboru podatku u źródła w odniesienia do nadwyżki wypłacanych należności powyżej 2 mln zł.

Przepisy rachunkowe przesądzają o dacie poniesienia kosztu w CIT

Dopiero moment odpisu kosztów w ewidencji rachunkowej w ciężar kont o charakterze wynikowym, mający wpływ na ustalenie prawidłowego wyniku finansowego firmy, ma określone konsekwencje w podatku dochodowym.