Reklama
Rozwiń

Karolina Niedzielska

Dostawa ruchoma a stawka VAT

Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, należy wykazać, że zostało ono opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu. Obowiązek udowodnienia tego spoczywa na nabywcy.

VAT: komisant nie dokumentuje swojej prowizji odrębną fakturą - wyrok NSA

Skoro w przepisach jest wprost wskazane, że wydanie towarów pomiędzy komitentem a komisantem na podstawie umowy komisu jest dostawą towaru, to nie można przyjąć, że w ramach tej umowy jest również świadczona usługa.

Działalność pracowników zagranicznego podmiotu może być uznana za zakład

Czynności podejmowane przez osoby zatrudnione przez niemiecką spółkę, posiadające uprawnienia do negocjowania i zawierania umów z klientami w Polsce, tworzą pewną „nadbudowę decyzyjną", co powoduje utworzenie zakładu w rozumieniu ustawy o CIT oraz polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Czy można skorygować VAT przy sprzedaży paragonowej

Jeżeli stawka podatku została błędnie określona, to prawo do korekty przysługuje przedsiębiorcy zarówno w sytuacji jej zaniżenia, jak i zawyżenia.

VAT: dostosowanie lokalu do potrzeb najemcy bez odwrotnego obciążenia

Wynajmujący, który nabywa usługi wykończenia/remontu swojego lokalu w celu dostosowania go do wymogów najemcy, nie działa w roli generalnego wykonawcy, ale jako inwestor. Będąc właścicielem nieruchomości, jest bowiem bezpośrednim beneficjentem tych robót.