Reklama
Rozwiń

Agnieszka Tałasiewicz

Jakie ryzyka i wyzwania stoją przed dyrektorem finansowym

Rzeczywistość gospodarcza i regulacje dotyczące działania firm generują nowe wyzwania dla zarządów, a zwłaszcza dyrektorów finansowych (CFO). Nawet tematy niekojarzone z finansami i podatkami poszerzają ich zakres odpowiedzialności, często obwarowanej wysokimi karami.

Jak zarządzić odpowiedzialnością karnoskarbową

Prawo podatkowe nakłada na członków zarządów spółek szereg obowiązków. Brak sprostania – tym niejednokrotnie bardzo skomplikowanym zadaniom – jest zagrożony szeregiem rygorystycznych sankcji, co szczególnie dobitnie uświadamiamy sobie, kiedy kontrola podatkowa identyfikuje w rozliczeniach podatkowych nieprawidłowości.

Bieżący monitoring jako alternatywa dla klasycznej kontroli

Niespodziewana kontrola może istotnie zdezorganizować funkcjonowanie kontrolowanego podmiotu. Program Współdziałania – nowa forma współpracy z administracją skarbową – ogranicza możliwość kontrolowania podatnika i przewiduje wyłączną kompetencję Szefa KAS w tym zakresie. Jednocześnie, pozytywne przejście audytu wstępnego oraz podpisanie umowy o współdziałanie otwierają nowe możliwości interakcji z administracją.

Nadużycie prawa przez organ podatkowy: zarzuty karne nie służą do wydłużania terminu

Jeśli przy wydawaniu decyzji organ podatkowy nadużył prawa, to obowiązkiem sądu administracyjnego jest jej uchylenie.

Postępowanie karno-skarbowe: lek na syndrom instrumentalizmu

Jeśli instrumentalnie wszczynane postępowania karnoskarbowe to ciężka choroba, to potrzeba na nią silnego lekarstwa. Może nim być uchwała NSA lub wyrok Trybunału Konstytucyjnego, odnoszący się do istoty problemu – piszą prawnicy.

Startuje urząd dla największych firm

Obsługa największych firm tworzy nowe wyzwania. Zwłaszcza dla podatników z siedzibami odległymi od stolicy.

Jednolity Plik Kontrolny - przepisy dotyczą również spółek, które nie mają w Polsce siedziby

Obowiązujące od 1 lipca przepisy dotyczą nie tylko polskich spółek, ale również wielu z tych, które nie mają w naszym kraju siedziby – pisze ekspertka.

Jak rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika

Gdy organ stwierdzi, że w rozpatrywanej sprawie zasada in dubio pro tributario ma zastosowanie, ale istnieje więcej niż jedna równorzędna dla podatnika interpretacja przepisu, to powinien wybrać tę korzystniejszą. Jeśli nie jest w stanie jej wskazać, to powinien uwzględnić w tym względzie stanowisko zainteresowanego.

Zmiany w ordynacji nie tylko na korzyść

Zamiast pięciu lat skarbówka będzie miała na wymiar i pobór podatku osiem, czasami dziesięć, lat. A tak długie odroczenie momentu zamknięcia danego okresu rozliczeniowego nie jest zmianą korzystną – zauważają eksperci Agnieszka Tałasiewicz, Piotr Kalemba.