Teresa Siudem

Teresa Siudem

Redaktor

Absolwentka administracji na UMCS w Lublinie i prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka prawna, redaktor publikacji o tematyce prawno-biznesowej.

Teresa Siudem: Skuteczny sposób na toksyczne odpady

Odpady niebezpieczne są szkodliwe dla ludzi i środowiska. Dlatego z dzikich wysypisk powinny być jak najszybciej usuwane. To jednak oznacza spory wydatek dla samorządu.

Teresa Siudem: Odpowiedzialny społecznie biznes to nie tylko zysk

Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.

Teresa Siudem: Radny może prowadzić biznes, ale nie z każdym

Ustawa o samorządzie gminnym zakazuje radnym prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Przewiduje też sankcje za złamanie tego zakazu.

Teresa Siudem: Wspólnik przejmuje kontrolę nad spółką

Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.

Cała administracja w jednym kodeksie

W XXI wieku, w czasach e-administracji, aktem określającym prawa i obowiązki pracowników urzędów państwowych jest ustawa z 1982 roku, czyli z czasów PRL.

Bez sprawnej służby publicznej nie będzie nowoczesnego państwa

Służba publiczna to nie jest praca w przedsiębiorstwie i tak nie powinniśmy jej postrzegać. Służba publiczna to praca w imieniu państwa dla społeczeństwa, a cechuje ją odpowiedzialność, bezstronność, profesjonalizm, neutralność polityczna, a nawet ofiarność – mówi prof. Jolanta Itrich-Drabarek.

Odpady na budowie – nowe regulacje już obowiązują

Przedsiębiorcy wytwarzający odpady na budowie mają obowiązek ich segregacji. Nie muszą jednak robić tego samodzielnie, mogą zlecić segregację firmie zewnętrznej.

Teresa Siudem: Zmiany dla przedsiębiorców w nowym roku

Kasowy PIT, składka zdrowotna, system kaucyjny – to część zmian, które wejdą w życie w 2025 roku.

Teresa Siudem: Można ścigać dłużnika z Amsterdamu

Dłużnik z Unii Europejskiej nie ukryje się przed polskim przedsiębiorcą – wierzycielem. Są prawne sposoby, by wyegzekwować od niego należność.

Teresa Siudem: Czy decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo?

Decyzje o warunkach zabudowy będą ważne bezterminowo, jeśli uprawomocnią się przed 1 stycznia 2026 roku.