Firma zatrudniająca osoby niepełnosprawne nie może wystawić nabywcy jej usług informacji o obniżeniu wpłaty na fundusz niepełnosprawnych, jeśli otrzyma fakturę bez terminu płatności.
Pod pewnymi warunkami zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych może stać się źródłem sfinansowania zarówno kosztów dojazdu na test na obecność wirusa SARS-CoV-2, jak i kosztów jego wykonania.
Zakład pracy chronionej musi przekazać na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych pieniądze pobrane z PIT-4 i ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ciągu 7 dni od ich uzyskania.
Przepisy specustawy o zachowaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności nie stoją na przeszkodzie, aby zaliczyć pracownika do nowego stopnia niepełnosprawności z datą wsteczną.
Pracodawca, który stara się o dofinansowanie do pensji pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 15g tarczy, musi wykazać tę pomoc w dokumentach składanych w Funduszu, ale tylko w poz. 53 na INF-D-P jako pomniejszenie.
Zwiększone kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będą obowiązywały dopiero od wynagrodzeń wypłaconych za kwiecień 2020 r., a nie za marzec.
Płatnik, który nie będzie mógł uregulować składek ZUS w terminie, powinien złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Nie utraci wtedy prawa do dofinansowania pensji pracowników niepełnosprawnych.
Firmy udzielające kontrahentom ulg we wpłatach na PFRON muszą ponownie wysłać im z fakturą informację o zasadach nabywania ulg w 2020 r. Tegoroczną podstawą obliczeń w poz. 34 na INF-U jest kwota 1941,52 zł.