Wierzyciel ma prawo żądać sankcji dla członka zarządu spółki - wyrok SN
Wierzyciel jest legitymowany do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej przez członka zarządu spółki z o.o. z powodu niezgłoszenia przez niego w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości tej spółki także wtedy, gdy wierzytelność wnioskodawcy powstała po zaprzestaniu pełnienia przez uczestnika funkcji członka zarządu.
Od których rat odlicza się korzyść leasingodawcy
Obowiązek pomniejszenia wysokości przewidzianych w umowie leasingu a niezapłaconych rat o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy, nie obejmuje rat wymagalnych przed rozwiązaniem umowy (art. 709[15] k.c.)
Prawomocne skazanie a zakaz pełnienia funkcji w spółce
Zatarcie skazania nie ma wpływu na przewidziany w art. 18 § 2 k.s.h. zakaz pełnienia funkcji, nie można bowiem przyjąć w przypadku tej instytucji fikcji, że wyrok skazujący w ogóle nie zapadł. Uchylenie natomiast – w wyniku wznowienia postępowania – prawomocnego wyroku skazującego za popełnienie jednego z przestępstw z art. 18 § 2 k.s.h. powoduje także zniweczenie ex tunc skutków skazania przewidzianych w tym przepisie.
Upadłość a spełnienie świadczenia na rzecz wierzyciela
Z art. 87 prawa upadłościowego i naprawczego (p.u.n.) wynika, że spełnienie przez upadłego świadczenia na rzecz wierzyciela, którego wierzytelność objęta została układem, pozbawione jest podstawy prawnej. Jednak art. 411 kodeksu cywilnego przewiduje wiele wyjątków, w których odpada obowiązek zwrotu nienależnie uzyskanego świadczenia – m.in. nie można żądać zwrotu nienależnego świadczenia, jeżeli jego spełnienie czyni zadość zasadom współżycia społecznego.