Reklama
Rozwiń

Michał Gosek

Moment zapłaty decyduje o skorzystaniu z preferencji w PIT

Podatnik jest uprawniony do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania przysługującego mu w związku z prowadzeniem działalności w Polskiej Strefie Inwestycji począwszy od miesiąca, w którym zostały poniesione koszty kwalifikowane w ramach inwestycji, niezależnie od tego, kiedy zostaną oddane do używania środki trwałe wchodzące w jej skład.

Maksymalna wysokości wydatków kwalifikowanych - ograniczenia

Od 31 grudnia podstawą wyliczenia przysługującej pomocy publicznej w przypadku przedsiębiorców korzystających z decyzji o wsparciu jest jedna wartość zadeklarowanych kosztów kwalifikowanych. W nowych decyzjach o wsparciu widnieć będzie wyłącznie kwota kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji a wszelkie poniesione koszty, przewyższające ją nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu zwolnienia z podatku dochodowego, niezależnie od przyczyny przekroczenia pierwotnie zadeklarowanej kwoty.

Jak podatkowa grupa kapitałowa rozliczy ulgę B+R

Podatkowa grupa kapitałowa ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o koszty kwalifikowane ponoszone przez jedną ze spółek wchodzących w skład grupy. Kwota odliczenia jest limitowana wysokością dochodu wykazanego przez PGK.

Polska Strefa Inwestycji – jakie zmiany w nowym roku?

31 grudnia 2021 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Większość zmian jest korzystniejsza dla firm, niż dotychczasowe regulacje, ale nie wszystkie.

Nowe stawki VAT od kwietnia 2020 r. - prostsza matryca i wyrównanie do stawki niższej

Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie znacznie prostszej matrycy i jednoczesne wyrównanie do stawki niższej w przypadkach, które budziły największe wątpliwości.

Wygaśnięcie zezwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej - wyrok NSA

Z ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych nie można wyprowadzić nakazu wynikającego z art. 162 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Przepis ten nie formułuje poza procesowym (wniosek przedsiębiorcy) żadnych warunków, których ziszczenie determinowałoby obowiązek podjęcia przez organ wskazanego tą normą działania.

Zwrot przedmiotu depozytu nieprawidłowego a obowiązek podatkowy

Zwrot depozytu nieprawidłowego poprzez spełnienie świadczenia zastępczego odpowiadającego wartości rzeczy oddanych w depozyt nieprawidłowy, nie powoduje powstania przychodu po stronie deponenta.

Kwalifikacja wydatku jako kosztu uzyskania przychodu

Moment zaliczenia wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zależy od zasad stosowanych w tym zakresie w rachunkowości.

Przesunięcia środków trwałych do zakładu bez CIT

Wyposażenie zakładu w ramach kapitału wyodrębnionego w należące do jednostki macierzystej aktywa nie prowadzi do powstania dla niej przychodów ani do zwiększenia kosztów ich uzyskania.

Jak ustalić wartość początkową przekazanych składników majątku

Spółka ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych udostępnionych zakładowi, nawet jeśli ich przesunięcie jest czasowe i nastąpiło na okres poniżej jednego roku.