Granice transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych
Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?
Granice transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych
Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek, definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?
Czy jedyny wspólnik też tworzy zgromadzenie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć jednego wspólnika (art. 151 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Ze względu na możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników takiego podmiotu jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej przez jedną osobę. Nie można jednak zapominać, że z uwagi na posiadaną osobowość prawną spółka z o.o. działa przez swoje organy, a zwłaszcza przez zarząd oraz zgromadzenie wspólników.
Prace nad konfiskatą rozszerzoną
Proponowane przepisy mają umożliwiać orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa sprawcy, jeżeli służyło ono do popełnienia przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści. Do Sejmu 30 grudnia 2016 r. wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt przeszedł w Sejmie I czytanie oraz prace w podkomisji.