Paweł Szumowski

Granice transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych

Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?

Granice transferów na rzecz wspólników w spółkach kapitałowych

Przepisy Kodeksu spółek handlowych o ochronie kapitałów własnych spółek, definiują granice transferów na rzecz wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych. Czy akcjonariusze prostej spółki akcyjnej mogą otrzymywać transfery ze spółki łatwiej niż wspólnicy i akcjonariusze pozostałych spółek kapitałowych?

Czy jedyny wspólnik też tworzy zgromadzenie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć jednego wspólnika (art. 151 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Ze względu na możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników takiego podmiotu jest to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej przez jedną osobę. Nie można jednak zapominać, że z uwagi na posiadaną osobowość prawną spółka z o.o. działa przez swoje organy, a zwłaszcza przez zarząd oraz zgromadzenie wspólników.

Czy były komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki komandytowej?

Jednym z powodów dla którego spółka komandytowa jest popularną formą prowadzenia działalności jest ograniczenie odpowiedzialności części jej wspólników za zobowiązania spółki.

Prace nad konfiskatą rozszerzoną

Proponowane przepisy mają umożliwiać orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa sprawcy, jeżeli służyło ono do popełnienia przestępstwa lub ukrycia osiągniętej z niego korzyści. Do Sejmu 30 grudnia 2016 r. wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Projekt przeszedł w Sejmie I czytanie oraz prace w podkomisji.

Jak dochodzić zapłaty za złe obligacje

Dochodzenie roszczeń w zakresie wykupu przeterminowanych obligacji wiąże się ze złą sytuacją ekonomiczną emitenta, która często zapowiada jego niewypłacalność. Dlatego zainteresowany wierzyciel, powinien dążyć do jak najszybszego wyegzekwowania swojej wierzytelności.