Reklama
Rozwiń

Edyta Maciorowska

Raportowania ESG w kontekście dyrektywy CSRD – jak się przygotować

Implementacja przepisów unijnych do polskiego porządku prawnego wprowadziła szereg nowych obowiązków dla podmiotów objętych obowiązkiem raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Badanie sprawozdania finansowego – o czym należy pamiętać

Zamknięcie ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych procedur.

Jak się przygotować do sporządzenia sprawozdania skonsolidowanego

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest dodatkowym, często dość skomplikowanym obowiązkiem, zatem warto się do tej czynności odpowiednio wcześniej dobrze przygotować.

Usługi biegłego rewidenta to nie tylko badania i przeglądy

Działania firm audytorskich najczęściej kojarzą się z badaniem i przeglądem sprawozdań finansowych lub innymi usługami zastrzeżonymi dla biegłego rewidenta, np. oceną planu przekształcenia lub podziału spółki, czy sporządzaniem raportu z badania prognoz wyników finansowych. Jednak na dużą skalę świadczą one także inne usługi atestacyjne i pokrewne.

Sprawozdanie skonsolidowani: kiedy można uniknąć jego sporządzenia

Na grupy kapitałowe przepisy nakładają dodatkowe obowiązki związane z końcem roku. Istnieją jednak sytuacje, w których można z nich zrezygnować.

Wykazywanie danych porównawczych w sprawozdaniu finansowym

Warunkiem uzyskania korzyści z zestawienia informacji wykazanych w poszczególnych elementach składowych sprawozdania finansowego za rok obrotowy jest ich porównywalność. Ma to miejsce jeśli można je zestawić z odpowiednimi danymi za poprzedni rok obrotowy.

Biegły rewident czyli audytor w firmie. Jak dobrze wybrać?

Podpisanie umowy na badanie sprawozdania powinno odbyć się w terminie, który umożliwi audytorowi udział w spisie z natury. Inwentaryzację można rozpocząć w ostatnim kwartale roku, więc warto już teraz zdecydować o usługodawcy.