Rozwiązanie umowy o pracę: kiedy rozpoczyna bieg miesięczny termin
W przypadku ciągłego naruszania podstawowych obowiązków pracowniczych dopuszczalne jest uznanie, że miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z art. 52 § 2 k.p. rozpoczyna bieg od ostatniego zdarzenia zakwalifikowanego jako zachowanie ciągłe.
Zaprzestanie działalności gospodarczej a ustanie stosunku pracy
Sam fakt zaprzestania działalności gospodarczej przez pracodawcę nie jest zdarzeniem prawnym, z którym ustawodawca wiąże ustanie stosunku pracy w dacie zaprzestania działalności. Stosunek pracy może bowiem być rozwiązany na podstawie zdarzeń prawnych określonych w ustawie (art. 30 § 1 k.p.), czyli po dokonaniu wskazanych w nim czynności prawnych, w tym porozumienia stron lub wypowiedzenia, które mogą być wyrażone w sposób dorozumiany (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.).
Kiedy oświadczenie o potrąceniu jest skuteczne
Oświadczenie o potrąceniu wierzytelności powinno być złożone dłużnikowi wzajemnemu osobiście. Doręczenie pisma procesowego zawierającego takie oświadczenie pełnomocnikowi procesowemu dłużnika wzajemnego nie wywiera skutków przewidzianych w art. 61 § 1 zd. pierwsze Kodeksu cywilnego.
Zbycie nieruchomości likwidowanej spółki z o.o.
W toku likwidacji spółki z o.o. nieruchomości mogą być zbywane tylko w drodze publicznej licytacji, zaś z wolnej ręki jedynie wtedy, gdy wspólnicy podejmą uchwałę o takim zbyciu i ustalą cenę zbycia. Zwolnienie od obowiązku licytacji może nastąpić tylko w drodze uchwały wspólników skierowanej do likwidatorów, a zatem wydanej w czasie likwidacji.
Jak skutecznie zbyć akcje na okaziciela
W odniesieniu do akcji na okaziciela wydanie dokumentu rozumiane jest nie tylko jako przeniesienie posiadania akcji poprzez fizyczne wydanie dokumentu (art. 348 k.c.), lecz może nastąpić także przy wykorzystaniu pozostałych sposobów przeniesienia posiadania (art. 349–351 k.c.).