Czy wynajmując za granicą urządzenie informatyczne trzeba pobrać podatek u źródła? Sądy administracyjne jednolicie twierdziły do tej pory, że nie. W dwóch niedawnych wyrokach wyraziły jednak inne zdanie, opowiadając się po stronie fiskusa.
W ostatnich interpretacjach dyrektor KIS zanegował możliwość uznawania za podatnika podatku u źródła rzeczywistego właściciela należności – jeżeli to nie on bezpośrednio ją otrzymuje – i zastosowania przysługujących mu preferencji.
Trudno uznać, że pracownik, któremu firma pokryje wydatki związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych, uzyskuje z tego tytułu przychód. Zwrot nie jest uzyskaniem korzyści, tylko wyrównaniem ubytku w jego majątku.
Wydaje się, że po latach sporów z organami podatkowymi kwestia podatku u źródła od składek płaconych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli została – jednolicie i w sposób korzystny dla płatników – rozstrzygnięta.
Finansując szkolenia osób zatrudnionych pracodawcy często stają przed dylematem, czy powoduje to powstanie u uczestnika przychodu, a jeśli tak, to czy jest on objęty zwolnieniem z PIT, czy opodatkowany.
Czy usługa hostingu świadczona przez zagraniczną firmę na rzecz polskiego podmiotu to usługa użytkowania urządzenia przemysłowego? A może usługa hostingu jest usługą niematerialną? Sądy i fiskus mają odmienne zdania na ten temat, a także na temat opodatkowania usługi hostingu podatkiem u źródła.
Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień osób zatrudnionych rodzi pytanie o skutki w PIT takiego świadczenia. Wobec zmiany stanowiska przez organy podatkowe, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.
Wykładnia Krajowej Informacji Skarbowej uznająca, że umorzenie udziałów spółki z o.o. bez zapłaty jest transakcją w rozumieniu cen transferowych, de facto uniemożliwia zainteresowanym przeprowadzenie takiej czynności.
Spadek popytu związany z sytuacją epidemiczną może wymusić u wielu polskich przedsiębiorców otwarcie się na rynki zbytu w innych krajach. Różne formy aktywności gospodarczej poza Polską wywołują skutki w PIT i CIT.
Aby powstał zakład, stała placówka musi świadczyć usługi zmierzające bezpośrednio do uzyskania dochodu. Mogą to być czynności produkcyjne, usługowe czy menedżerskie, ale już nie te, które mają charakter przygotowawczo-pomocniczy.