Reklama
Rozwiń

Paweł Jadczak

Zawieszanie działalności gospodarczej przez wspólnika spółki cywilnej

Wspólnik spółki cywilnej ma dwie możliwości: przekonać drugiego wspólnika do zawieszenia swojej działalności, albo za jego zgodą rozwiązać umowę spółki.

Wykonywanie umowy o zamówienie publiczne po upadłości konsorcjanta

Poniższy artykuł stanowi drugą część tekstu opublikowanego 10 grudnia br. i wskazuje na wybrane problemy powstałe na skutek upadłości konsorcjanta.

Wykonywanie umowy o zamówienie publiczne po upadłości konsorcjanta

Niewypłacalność członka konsorcjum podczas wykonywania umowy o zamówienie publiczne ma wpływ na rozliczenia robót z udziałem konsorcjum - w tym z zamawiającym, pozostałymi konsorcjantami i pracownikami rozwiązanej spółki cywilnej.

Konsorcjum w zamówieniach publicznych – jaka odpowiedzialność?

Odpowiedzialność zamawiającego wobec konsorcjantów i ich wzajemna odpowiedzialność w umowach z podwykonawcami zależy od formy konsorcjum, podzielności świadczenia podwykonawców oraz narzuconych klauzul kontraktowych.

Zamówienia publiczne a upadłość konsorcjanta

W prawie zamówień publicznych obowiązuje zakaz zmian podmiotowych po stronie wykonawcy. Co się zatem stanie, gdy w trakcie realizacji umowy o zmówienie publiczne zostanie ogłoszona upadłość członka konsorcjum?

Ryzyko konsorcjum z powodu długów jednego z jego członków

Prawidłowy dobór konsorcjantów gwarantuje powodzenie realizacji inwestycji na każdym jej etapie, od momentu podpisania umowy, przez wykonanie zamówienia publicznego aż do wygaśnięcia gwarancji na zrealizowane prace. Zdarzają się jednak sytuacje, których konsorcjanci nie są w stanie przewidzieć w chwili podpisania umowy powołującej konsorcjum.

W jakiej formie i na jakich zasadach zawrzeć umowę konsorcjum?

Projektując umowę konsorcjum strony mają duży zakres swobody – mogą utworzyć ją jako spółkę cywilną lub zawrzeć konsorcjum całkowicie poza tą kodeksową konstrukcją.

Czy podpisanie aneksu do umowy ogranicza prawa frankowicza

Orzecznictwo sądów w sprawach umów kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty CHF nie jest jednolite. Istnieją dwie główne linie orzecznicze. Pierwsza z nich przedstawia pogląd, iż umowa takiego kredytu od samego początku jest nieważna, druga natomiast uznaje, że umowa jest ważna, ale gdy nie zawiera klauzul niedozwolonych. Wyrazem pierwszej z nich jest niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości z 3 października 2019 r., natomiast drugą do tej pory wskazywał w wyrokach i opracowaniach Sąd Najwyższy.