To, czy do czasu pracy pracownika wliczyć przemieszczanie się w podróży służbowej, zależy od tego, czy przypada w normalnych godzinach pracy tej osoby i czy wykonuje ona wówczas także inne zadania.
Zwyczajowo przyjęło się, że nauczyciel, który ma zaplanowane godziny zajęć ponadwymiarowych w dniu zakończenia roku szkolnego (piątek), nie może domagać się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Urlop z powodu działania siły wyższej uzasadniają tylko okoliczności nagłe i nieprzewidziane, które wymagają natychmiastowej obecności pracownika. Planowana nieobecność to nie siła wyższa.
Polecenie przelewu na rachunek bankowy należący do pracownika, prowadzony przez bank objęty sankcjami w związku z wojną w Ukrainie, nie dojdzie do skutku. Pracodawca powinien uzgodnić inną możliwość wypłaty.
Rozwiązanie stosunku pracy w drodze porozumienia z powodu likwidacji stanowiska pracy z opóźnieniem wynikającym z postępowania sądowego nie przesądza o braku prawa do odprawy emerytalnej.
Wymiar urlopu wypoczynkowego należnego dyrektorowi szkoły, który wraca na stanowisko nauczyciela, zależy m.in. od tego, czy już wcześniej uczył w tej placówce.
Osobie odsuniętej od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej pracodawca może polecić wykonywanie w domu innej pracy, zgodnej z kwalifikacjami.
Dodatek wyrównawczy stanowi obligatoryjny, miesięczny składnik wynagrodzenia. Ma to swoje konsekwencje w odniesieniu do obliczania świadczeń za czas choroby czy nadgodziny.
Oddawanie dnia wolnego za święto przypadające w inny dzień niż niedziela to odrębna kwestia od ustalania wymiaru czasu pracy. Mniej godzin popracują również osoby, które w tym miesiącu nie mają zaplanowanej pracy na dzień świąteczny.