Ryszard Sadlik

Ryszard Sadlik

sędzia

Kto powinien powoływać prezesa sądu

W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.

Czy pracownika można przesunąć do każdej pracy?

W każdym roku firma może powierzyć pracownikowi inną pracę na okres do trzech miesięcy. Nie ma jednak w tym zakresie pełnej swobody, nawet w przypadku takich okoliczności jak powódź.

Czy wolno stosować karę umowną przy zakazie konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać pracownika po ustaniu zatrudnienia, może przewidywać karę umowną. Czy taki zapis jest dopuszczalny również w umowie mającej obowiązywać w okresie pracy?

Podział w sądach. Jednolite stanowisko sędziowskie to jedyne rozwiązanie?

Ataki polityków na nowych sędziów i nielicznych sędziów SN nie ustają. Równocześnie większość sędziów jest apolityczna i nie popiera akcji kwestionowania powołań nowych kolegów.

Kiedy małżonek jest dla ZUS osobą współpracującą przy działalności?

Mąż albo żona przedsiębiorcy może podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca. Zależy to przede wszystkim od charakteru i intensywności tej współpracy.

Czy funkcyjni i emeryci uratują sądownictwo?

Nowe pomysły na kryzys w sądownictwie jawią się jako rozpaczliwe sięganie po ostatnie rezerwy w obliczu totalnej klapy.

Odpowiedzialność pracownika w razie kradzieży powierzonego mu mienia

Jeżeli nieznani sprawcy dokonali kradzieży w mieniu firmy powierzonym pracownikowi, to będzie on odpowiadał materialnie za powstałą z tego powodu szkodę tylko wówczas, gdy można mu przypisać winę w jej powstaniu.

Czy czas wypowiedzenia umowy można skrócić?

Kodeksowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę mają, co do zasady, charakter wiążący dla pracodawców. Wyjątkowo jednak można je skrócić. Czy dotyczy to też umów na czas określony?

Dodatki funkcyjne dla sędziów. Komu podwyższono, a komu obniżono?

Postanowiono drastycznie obniżyć dodatki rzecznikom, których nie lubimy, a dać stały, wysoki dodatek tym, których uwielbiamy.

Czynny żal to kiepski żart. Politykom trzeba przypomnieć, że "nie ma przestępstwa bez ustawy"

Nie jest przestępstwem czyn, który nie był zabroniony w momencie jego popełnienia. To jedna z najbardziej istotnych zasad prawa karnego i ważny składnik koncepcji państwa prawa.