Pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem umowy od momentu złożenia wniosku o urlop ojcowski. Czy to oznacza, że ochronę przed zwolnieniem z pracy daje mu wniosek złożony nawet kilka miesięcy wcześniej?
Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?
Narastające braki kadrowe i buńczuczne zapowiedzi eksterminacji nowych sędziów nie sprzyjają poprawie funkcjonowania sądów. Może więc warto wrócić do inicjatywy powołania sędziów pokoju?
Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?
W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.
W każdym roku firma może powierzyć pracownikowi inną pracę na okres do trzech miesięcy. Nie ma jednak w tym zakresie pełnej swobody, nawet w przypadku takich okoliczności jak powódź.
Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać pracownika po ustaniu zatrudnienia, może przewidywać karę umowną. Czy taki zapis jest dopuszczalny również w umowie mającej obowiązywać w okresie pracy?