Ryszard Sadlik

Ryszard Sadlik

sędzia

Czy przyszły koniec kadencji w zarządzie uzasadni wypowiedzenie?

Spółka może podać jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracy członka zarządu upływ jego kadencji na tym stanowisku, nawet gdy ma to dopiero nastąpić.

Rok łamania prawa. Lista przypadków jest długa, a reform brak

Rok 2024 był okresem niebywałego łamania prawa, jego obchodzenia i tworzenia pozorów, że coś się zmienia i reformuje.

Od kiedy urlop ojcowski chroni przed zwolnieniem z pracy?

Pracownik jest chroniony przed rozwiązaniem umowy od momentu złożenia wniosku o urlop ojcowski. Czy to oznacza, że ochronę przed zwolnieniem z pracy daje mu wniosek złożony nawet kilka miesięcy wcześniej?

Czy wspólnik spółki cywilnej odpowiada tylko za swoje składki?

Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?

Sądy spowalniają, tysiące spraw czeka. Co z sędziami pokoju?

Narastające braki kadrowe i buńczuczne zapowiedzi eksterminacji nowych sędziów nie sprzyjają poprawie funkcjonowania sądów. Może więc warto wrócić do inicjatywy powołania sędziów pokoju?

Prezesi sądów i dykrektorzy - wspólnie w jednym kierunku?

Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.

Kiedy ZUS uzna, że strony zawarły umowę o pracę dla pozoru?

Pozorność umowy o pracę stanowi powód odmowy przez ZUS prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych związanych z zatrudnieniem. Czy jest szansa na wygranie takiej sprawy w sądzie?

Kto powinien powoływać prezesa sądu

W przestrzeni medialnej pojawiają się informację dotyczące proponowanych zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. W szczególności pomysły związane z nowym modelem powoływania prezesów sądów. Kwestia ta jest warta rozważenia.

Czy pracownika można przesunąć do każdej pracy?

W każdym roku firma może powierzyć pracownikowi inną pracę na okres do trzech miesięcy. Nie ma jednak w tym zakresie pełnej swobody, nawet w przypadku takich okoliczności jak powódź.

Czy wolno stosować karę umowną przy zakazie konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać pracownika po ustaniu zatrudnienia, może przewidywać karę umowną. Czy taki zapis jest dopuszczalny również w umowie mającej obowiązywać w okresie pracy?