Tomasz Rutkowski

Zasady dysponowania zyskiem spółki trzeba ustalić przed konfliktem wspólników

Podstawowym celem uczestnictwa w spółce jest osiąganie korzyści finansowych. Sposób podziału zysku i wypłaty dywidendy trzeba ustalić już w umowie spółki albo w porozumieniu wspólników, by uniknąć w przyszłości konfliktów ze wspólnikami.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli co trzeba uregulować w umowie spółki

Warto, aby w umowie spółki zostały szczegółowo ustalone zasady współpracy między wspólnikami. Zdecydowanie lepiej jest bowiem zapobiegać sporom wspólników niż próbować naprawić sytuację, gdy konflikt już się pojawi.

Zmiany w ksh a przekształcenie spółki od marca 2020 r.

1 marca 2020 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych zmieniająca w istotny sposób dotychczasową procedurę przekształcania spółek. Jedną z kluczowych z praktycznego punktu widzenia zmian jest prawie całkowita rezygnacja z badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta.

Jak wspólnik mniejszościowy może walczyć z nieprzyjmowaniem porządku obrad

Zgromadzenie wspólników to często jedyna okazja dla wspólnika mniejszościowego uzyskania wyjaśnień o funkcjonowaniu spółki. Jest ono również niezbędne, aby podjęte zostały uchwały potrzebne do pociągnięcia do odpowiedzialności członków zarządu.

Rozwiązanie spółki z o.o.: wspólnik też musi być zadowolony z korzyści

Rozpoznając powództwo o rozwiązanie spółki z o.o. w trybie art. 271 Kodeksu spółek handlowych ze względu na pokrzywdzenie mniejszościowego wspólnika sąd musi wziąć pod uwagę z jednej strony dobro spółki a z drugiej strony dobro wspólnika.

Co może oznaczać pojęcie strona internetowa spółki

Każda spółka komandytowo-akcyjna, spółka z o.o. oraz akcyjna zobowiązana jest do podawania w internecie informacji o firmie spółki, jej siedzibie, adresie, numerze KRS, właściwym sądzie rejestrowym, numerze NIP oraz wysokości kapitału zakładowego. Jak to wygląda w praktyce?