Agnieszka Piętak

Podatek minimalny można obniżyć

Podmioty, które podlegają opodatkowaniu podatkiem minimalnym, powinny przyjrzeć się swoim odliczeniom, ulgom i innym różnym inicjatywom, które zgodnie z przepisami mogą pomniejszyć kwotę należnego podatku minimalnego.

Czy zawsze status mikro oraz małego przedsiębiorcy oznacza to samo?

Polskie regulacje w zakresie podatków dochodowych, które odwołują się do ustalania wielkości przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami Prawa przedsiębiorców oraz ustawy o rachunkowości nieco odmiennie podchodzą do kryteriów decydujących, czy dane przedsiębiorstwo posiada status mikro czy małego przedsiębiorcy.

Jakie dokumenty księgowe są niezbędne do wypełnienia obowiązków z zakresu cen transferowych

Dokumentacja cen transferowych bazuje na danych finansowo-księgowych podatnika. Dlatego do prawidłowego określenia i dopełnienia obowiązków z tego zakresu kluczowa jest współpraca zespołu doradztwa podatkowego z działem finansowym czy księgowym spółki.

Preferencje podatkowe związane z pomocą Ukrainie

W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy duża część polskich przedsiębiorców włączyła się w pomoc poszkodowanym. Ustawodawca dostosował zatem przepisy podatków dochodowych do zaistniałej sytuacji. Podatnicy mają możliwość korzystania z preferencji w tym podatku, jeżeli przekazywane przez nich świadczenia wspomagają cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.

Kiedy odsetki od pożyczki można wpłacać na rachunek z białej listy VAT?

Jeśli z umowy wynika, że kwota odsetek pozostałych do spłaty jest wyższa niż 15 tys. zł, to aby móc rozpoznać je w kosztach uzyskania przychodu, należy je opłacać na rachunek widniejący na białej liście.

Gmina musi wiedzieć jak dzielić wpływy z CIT

Podatnik, który posiada zakłady/oddziały położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa według swojej siedziby, musi przynajmniej dwa razy w roku złożyć deklarację CIT-ST.