Agnieszka Bieńkowska

Agnieszka Bieńkowska

Podatki w samorządach. Czy prewspółczynnik w urzędzie gminy może wynosić 100 proc.?

Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?

Czy można odliczyć VAT, na który otrzymano dofinansowanie?

Warunkiem odliczenia VAT naliczonego jest związek zakupu z czynnościami opodatkowanymi VAT. Co jednak w przypadku, gdy wydatek został sfinansowany ze środków zewnętrznych, a finansowanie obejmowało kwoty brutto?

Każdy dochód opodatkowany VAT wpływa na kwalifikowalność

Pojawienie się w projekcie czynności opodatkowanych wyklucza możliwość uznania, że VAT jest w całości wydatkiem kwalifikowalnym, nawet jeśli działalność komercyjna ma charakter poboczny lub kwotowo marginalny. Zmienia się podejście organów podatkowych w tym zakresie.

Dokumentacja cen transferowych w samorządach

Z końcem października 2024 roku upływa termin na przygotowanie dokumentacji cen transferowych za rok 2023, a z końcem listopada termin na złożenie informacji TPR-C. W jakich przypadkach obowiązki te dotyczą podmiotów z sektora finansów publicznych?

TSUE o podstawie opodatkowania aportów. Jak wyrok wpłynie na praktykę gmin?

Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?

Decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego zmienia przeznaczenie gruntu

Skoro dla działki została wydana decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego, to działka spełnia definicję terenu budowlanego, a zatem jej dostawa nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT.

Gmina może stosować prewspółczynnik obliczony według klucza godzinowego

Gmina ma prawo wyboru metody, która będzie bardziej adekwatna niż metoda z rozporządzenia wykonawczego, a w przypadku obiektów sportowych można przyjąć, że jest nią metoda godzinowa.

Udostępnianie obiektów sportowych zwolnione z VAT

Odpłatne udostępnianie mieszkańcom szkolnych obiektów sportowych na cele uprawiania sportu i wychowania fizycznego podlega zwolnieniu z VAT.

Zbyt niski czynsz dzierżawy uniemożliwił odliczenie VAT od wydatków

Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od wydatków na budowę świetlicy wiejskiej wydzierżawionej instytucji kultury za symboliczny czynsz.

Czy gmina ma prawo odliczyć VAT od inwestycji związanych z działkami przeznaczonymi do dzierżawy

Wydatki ponoszone przez gminę w celu podniesienia atrakcyjności dzierżawionych działek są ponoszone w związku z działalnością gospodarczą.