Paweł Mikuła

Firmy muszą ustalać podatek odroczony

W celu neutralizacji skutków różnic przejściowych między wartością aktywów i pasywów a ich wartością oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości należy tworzyć rezerwę i ustalać aktywa z tytułu odroczonego podatku.

Na co zwrócić uwagę przy imporcie towarów spoza UE

Kluczowym obszarem zmian w ramach pakietu e-commerce jest wprowadzenie zupełnie nowych pojęć i instrumentów mających na celu efektywny pobór VAT od towarów importowanych do Unii w tzw. przesyłkach o małej wartości (do 150 euro).

Uzasadniona nieznajomość faktów czasami może pomóc

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje się potwierdzać, że posiadanie wiedzy, świadomości, czy przekonania przez podatnika o określonych faktach, które mogą być dla niego niekorzystne podatkowo, może mieć wpływ na ostateczną wysokość płaconego podatku.

Korekta VAT: Ostateczna decyzja może być wzruszona - orzecznictwo TSUE

Sąd unijny zwrócił uwagę w jednym z wyroków na przepis dyrektywy VAT (art. 90), który przewiduje korektę podstawy opodatkowania, gdy kwota wynagrodzenia pozostaje niezapłacona. To zaś – zdaniem TSUE – jest wyrazem podstawowych zasad systemu VAT.

Oszustwa w VAT i zachowanie należytej staranności

Reguły karania za popełnienie oszustw w obszarze VAT nie są czytelne. Nie zostały również wyjaśnione w najnowszym orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

VAT: ulga na złe długi i brak zapłaty

Sąd unijny uznał m.in., że trzeba umożliwić obniżenie podstawy opodatkowania VAT, gdy można wykazać, iż podatnik ostatecznie nie otrzymał całości lub części należności za transakcję.

Przechowywanie faktur w formie elektronicznej

Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej, również wtedy, gdy zostały wystawione bądź otrzymane w formie papierowej, jest prawidłowe.