Reklama
Rozwiń

Alina Giżejowska

Czy pracownik powracający z wolnego może mieć oczekiwania co do swojego stanowiska

Odmowa podjęcia innej pracy powierzonej jednostronnie przez pracodawcę została zakwalifikowana jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Nad BHP czuwa pracownik albo ktoś z zewnątrz

Tworzenie służby BHP to coś więcej niż powierzenie zadań z zakresu BHP pracownikowi czy powołanie komórki do realizacji tych celów – wynika z jednego z wyroków NSA.

Urlop na żądanie: pójście na wolne z dnia na dzień ma swoje warunki

Rozpoczęcie urlopu na żądanie przez pracownika przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy będącą ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Ukaranie pracownika nie wyklucza jego zwolnienia

Możliwe jest zastosowanie wobec pracownika kary porządkowej za określone przewinienie i dokonanie na podstawie tego samego zdarzenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Zakaz konkurencji: kiedy można zwolnić za działalność na rzecz innej firmy

Trzeba sprecyzować zakaz konkurencji, ponieważ zakaz podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia w zakresie niestanowiącym działalności konkurencyjnej jest bezprawny, a pracownikowi nie można postawić zarzutu naruszenia jego obowiązków.

Notatki służbowe w zarządzaniu pracownikami

Możliwość sporządzania i gromadzenia notatek służbowych jest uznawana za praktyczne narzędzie w bieżącym zarządzaniu pracownikami.

Sądy: za nękanie pracownika odpowiada sprawca a nie pracodawca

W rozstrzygnięciach sądowych zaczęto już zauważać faktycznego sprawcę mobbingu, mobbera, przełożonego, zamiast przypisać stosowanie mobbingu pracodawcy.

Wniosek o wydanie świadectwa pracy w postaci papierowej lub elektronicznej

Nie wiadomo, jak rozumieć postać elektroniczną, którą pracownik może się posłużyć składając wniosek o wydanie świadectwa pracy. Wątpliwości dotyczą również kwestii przechowywania dokumentu złożonego w tej formie.

E-zwolnienie nie usprawiedliwi nieobecności w pracy

Po wprowadzeniu elektronicznej formy zwolnień lekarskich nie znika obowiązek pracowników informowania o swojej nieobecności i jej okresie. Nadal muszą ją zgłaszać niezwłocznie, nie później niż drugiego dnia absencji.