Karolina Schiffter

Zasady zatrudniania Ukraińców po zmianach od 1 lipca 2024 r.

Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie w PUP powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy. I będzie musiał w nim wskazać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie uznać za legalne.

Co z pobytem Ukraińców po 4 marca 2024 r.?

Choć europejska ochrona czasowa obywateli Ukrainy została przedłużona do 3 marca 2025 r., to polskie przepisy wciąż nie zostały zmienione. To problem także dla krajowych pracodawców, bo zatrudnianie cudzoziemca, który nie ma prawa pobytu, jest nielegalne.

Wciąż czekamy na nowe przepisy o zatrudnianiu specjalistów z zagranicy

Polska nadal nie implementowała nowej dyrektywy dotyczącej zezwoleń pobytowych dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, tzw. Niebieskiej Karta Unii Europejskiej. Obowiązujące stare przepisy są mniej korzystne dla cudzoziemców i dają mniejszą elastyczność przy zmianie pracy.

Ile może pracować cudzoziemiec? Wytyczne PIP budzą wątpliwości

Inspekcja Pracy wskazuje, że zwiększenie czasu pracy zleceniobiorcy-cudzoziemcowi bez uprzedniej zmiany czy nowego dokumentu uprawniającego go do pracy oznacza nielegalne zatrudnienie, choć co do zasady nie wymaga tego przy etacie. Ta interpretacja jest zbyt radykalna i nieuzasadniona.

Urzędy też mają mieć łatwiej w sprawie cudzoziemców

Planowane jest wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji w zakresie uzyskiwania opinii o cudzoziemcu. To m.in. przyspieszy obieg informacji w administracji.

Koronawirus: Zakaz obniżania etatów cudzoziemcom wbrew Konstytucji

Uznanie, że rozwiązań z tarczy nie wolno stosować do cudzoziemców, prowadziłoby do naruszenia fundamentalnych zasad państwa prawa. Ponadto, obniżając etaty tylko Polakom firma ryzykuje brakiem prawa do wsparcia oraz zarzutami o dyskryminację.

Brexit: zasady pobytu i pracy Polaków w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w Polsce

Do końca 2020 r. obowiązują dotychczasowe zasady pobytu i pracy Polaków w Wielkiej Brytanii i na odwrót. Tak samo jest z zabezpieczeniem społecznym.

Czy polska firma może wysłać legalnie zatrudnionego obywatela Ukrainy do Niemiec?

Zatrudnionego w Polsce obywatela państwa trzeciego, który posiada tylko polską wizę, można wysyłać do innych krajów Schengen na maksymalnie 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Zatrudnianie obcokrajowca z Kartą Polaka – fakty i mity

Posiadacz ważnej Karty Polaka nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Polsce. Musi jednak zalegalizować swój pobyt w naszym kraju.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach: łatwiej przenieść obcokrajowca wewnątrz przedsiębiorstwa

Cudzoziemcy należący do kadry kierowniczej oraz specjaliści, którzy na co dzień pracują poza Unią Europejską, będą mogli podjąć pracę w Polsce w firmie należącej do tego samego przedsiębiorstwa na podstawie nowego zezwolenia.