Paweł Kuglarz

Paweł Kuglarz

Radca prawny i szef International Desk w kancelarii Tatara i Wspólnicy sp.k.

Bylī dyrektor Szkoły Prawa Niemieckiego , obecnie Dyrektor Szkoły Prawa Austriackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek zespołu ekspertów Komisji Europejskiej ds. harmonizacji prawa upadłościowego, przedstawiciel Polski w Radzie (Council) INSOL Europe, Wiceprzewodniczący ds. Międzynarodowych INSO Instytutu Allerhanda, członek International Exchange of Experience on Insolvency Law (IEEI). Był partnerem w międzynarodowych kancelariach m.in. Beiten Burkhardt, Wolf Theiss, Taylor Wessing zajmując się prawem nieruchomości, upadłościowym, budowlanym, projektami infrastrukturalnymi i mediacjami gospodarczymi. Był członkiem grupy ekspertów przy min. Sprawiedliwości , która przygotowała prawo restrukturyzacyjne i nowelizacji prawa upadłościowego w 2015 roku Jest mediatorem w Sądzie Polubownym przy Prokuratorii Generalnej. W 2023 roku utrzymał nagrodę im. Maurycego Allerhanda „za wybitne osiągnięcia na polu łączenia prawa i ekonomii. Jest współautorem komentarzy i publikacji m,in komentarz do ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wyd. 5 Beck, 2021 komentarz do upadłości konsumenckiej wyd.3 Beck 2020.

Czy uznawanie za abuzywne klauzul umownych chroni nabywców mieszkań?

Ze względów technicznych, nawet przy dołożeniu wymaganej od profesjonalisty staranności, nie jest możliwe przewidzenie – w dacie podpisywania umowy deweloperskiej z nabywcą – ile dokładnie wynosić będzie powierzchnia lokalu jaki ma zostać wybudowany.

Kuglarz, Kaliński: Czy maszyna zastąpi człowieka? Refleksje o powoływaniu syndyka

To na tyle poważna kwestia, że powinna być przedmiotem szczegółowych analiz.

Paweł Kuglarz, Mateusz Kaliński: Warto zmienić zasady sprzedaży przedsiębiorstw

Zasadne byłoby przemyślenie skutków nowelizacji prawa upadłościowego z 2019 r. i przynajmniej częściowy powrót do wcześniejszych regulacji dotyczących tzw. pre-packu.

Jak koronawirus wpływa na międzynarodowy handel i gospodarkę krajową

Epidemia koronawirusa doprowadziła do ograniczeń w przemieszczaniu i transporcie międzynarodowym, co przełożyło się na spadek międzynarodowej wymiany handlowej i kondycję gospodarek krajowych.

Kredyty hipoteczne do likwidacji

W czwartek 16 marca Senat RP pracował nad ustawą o kredycie hipotecznym. Przyjęcie przepisów w obecnym brzmieniu grozi całkowitą likwidacją mieszkaniowych kredytów hipotecznych dla osób, których nie stać na zakup mieszkania za gotówkę.

Jak funkcjonują nowe przepisy o upadłości i restrukturyzacji firm

Same postępowania upadłościowe nie są czymś złym. Gdyby ich nie było, oznaczałoby, że rozwija się szara strefa. A jeżeli są, to świadczy, że gospodarka prowadzi do samooczyszczenia. Jak funkcjonują nowe przepisy o upadłości i restrukturyzacji?

Bezskuteczne czynności przed ogłoszeniem upadłości

Wprowadzone zostały nowe przepisy dotyczące bezskuteczności czynności upadłego dokonanych przed ogłoszeniem upadłości, a dotychczasowe przepisy zostały uszczegółowione. Zmiany dotyczą zakresu i rodzaju czynności dłużnika.

Upadłość a zobowiązania upadłego

Podmioty, które poręczyły za dłużnika lub udzieliły mu gwarancji, mogą w przypadku ogłoszenia jego upadłości dochodzić swoich wierzytelności w ramach postępowania upadłościowego.

Upadłość gdy dłużnik jest niewypłacalny

Dłużnik jest niewypłacalny, gdy utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że jest on niewypłacalny, gdy opóźnienie w płaceniu wynosi ponad 3 miesiące.