Adrian Bielecki

Uwaga! Zaciąganie pożyczek kosztuje!

Po wejściu w życie implementacji dyrektywy CCD2 zakres swobody komunikacji marketingowej odnoszącej się do kredytów konsumenckich będzie istotnie ograniczony.

Rolnicy, pożyczka lombardowa i ochrona konsumencka – co wynika z tego połączenia?

Przepisy dotyczące konsumenckiej pożyczki lombardowej będą miały zastosowanie nie tylko do pożyczek lombardowych udzielanych konsumentom, ale również do podobnych pożyczek udzielanych indywidualnym rolnikom. To daje rolnikom znacznie większą ochronę niż przedsiębiorcom.

Stawki sportowców na cenzurowanym

Organy ochrony konkurencji wzięły pod lupę porozumienia dotyczące wynagrodzeń. Choć na pierwszy ogień poszła branża sportowa, na niej z pewnością się nie skończy.

Duży przedsiębiorca musi się ujawnić

Obowiązująca od początku roku nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, zaimplementowana tzw. ustawą o zatorach płatniczych (tj. ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych) wprowadziła szereg nowych obowiązków dla przedsiębiorców.

Duży przedsiębiorca musi się ujawnić

Obowiązująca od początku roku nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, zaimplementowana tzw. ustawą o zatorach płatniczych (tj. ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych) wprowadziła szereg nowych obowiązków dla przedsiębiorców. W pierwszych tygodniach obowiązywania nowych regulacji szczególnie dużo emocji wzbudził obowiązek składania oświadczeń o posiadaniu statusu dużego przedsiębiorcy.

Koronawirus: prawo ochrony konkurencji w obliczu COVID-19

W pierwszych tygodniach rozwoju epidemii COVID-19 w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmował szereg działań w celu ograniczenia problemów z dostępnością produktów w wyniku epidemii. Urząd skupiał się przy tym na rozwiązywaniu umów przez dostawców (odmowie dostaw) i znaczącym podwyższaniu cen. W prawie antymonopolowym tego typu praktyki mogą być zakazane, ale tylko, jeśli stanowią nadużycie pozycji dominującej. W praktyce ogranicza to w sposób istotny możliwość zastosowania tego instrumentu w stosunku do wielu praktyk zaistniałych w praktyce gospodarczej u progu epidemii.

Wykluczenie wykonawcy z powodu poważnego naruszenia obowiązków zawodowych

Jest możliwość wykluczenia wykonawcy z powodu poważnego naruszenia przez niego w sposób zawiniony obowiązków zawodowych. Jak pokazuje praktyka, wykorzystywanie tego instrumentu to spore wyzwanie dla zamawiających.