Umowy gwarancyjne w transakcjach M&A
W prawie angielskim zapewnienia co do przedmiotu sprzedaży składane w umowie stanowią integralną część kontraktu, a ich niezgodność z prawdą jest uznawana za naruszenie umowy. W prawie polskim sama sprzeczność stanu opisanego w umowie ze stanem rzeczywistym lub prawnym nie może zostać uznana za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.
Koronawirus: jakie zmiany dla przedsiębiorców wprowadziła tarcza antykryzysowa
Ustawa z 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym trwającej epidemii. Wprowadzone zmiany nie mają jednak charakteru epizodycznego i trwale zmienią otoczenie prawne, w którym działają polscy przedsiębiorcy.
Koronawirus: tarcza antykryzysowa – zmiany w prawie spółek
Opublikowany na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt tak zwanej tarczy antykryzysowej (a właściwie „ustawy o mianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw") przewiduje wprowadzenie zmian do kodeksu spółek handlowych, które mają zapewnić sprawne funkcjonowanie spółek kapitałowych w warunkach epidemii.