Daria Górka

Daria Górka

Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła

Klauzula rzeczywistego właściciela w podatku u źródła ma przeciwdziałać nadużywaniu preferencji podatkowych przez nieuprawnione podmioty. Nie ułatwiają tego niejednoznaczne przepisy oraz zmienne stanowisko fiskusa i sądów.

Pięć grzechów podatku u źródła

Rozliczenie podatku u źródła od dawna stanowi spory problem dla podatników. Zasady są skomplikowane, przepisy i interpretacje fiskusa ciągle się zmieniają, a objaśnienia Ministerstwa Finansów pozostają od lat projektem.

Co zrobić, żeby nie płacić podatku u źródła od wypłat powyżej 2 mln zł

Aby zastosować zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku u źródła, możliwe jest pozyskanie przez płatnika opinii o stosowaniu preferencji albo złożenie oświadczenia. Wybór nie jest jednak prosty. Każde z tych rozwiązań ma pewne wady.

Planując reorganizację, trzeba uważać na podatkowe pułapki

Zasada neutralności podatkowej podziałów, połączeń i wymiany udziałów przeszła rewolucję wraz z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Aby uchronić się przed opodatkowaniem zmian w strukturze, konieczne jest spełnienie wielu dodatkowych warunków.

Przepisy o obowiązkach płatnika nie rozstrzygają o zwolnieniach z CIT

Jeśli uzyskane w Polsce przez zagraniczną fundację należności zostaną przekazane przez nią na cele statutowe i w związku z tym korzystają ze zwolnienia podatkowego CIT, to płatnik nie pobiera WHT.

WHT przy wypłatach do alternatywnych funduszy inwestycyjnych

Nie każde wypłaty o charakterze dywidend, odsetek czy należności licencyjnych dokonywane na rzecz zagranicznego wspólnika będą, w przypadku chęci stosowania zwolnienia z podatku u źródła, powodowały obowiązek stosowania przepisów o ryczałtowym opodatkowaniu dochodów.

Restrukturyzacja zobowiązań finansowych i jej skutki

Zaciąganie kredytów lub pożyczek stało się powszechną formą finansowania inwestycji czy wydatków związanych na przykład z kupnem środków transportu. Praktyka ta wiąże się jednak z ryzykiem: na skutek zmiany sytuacji finansowej dłużnika, spłata zobowiązania nie będzie już możliwa.

Finansowanie z zagranicy – o czym należy pamiętać

Spółki, które chcą uzyskać pożyczkę od firmy mającej siedzibę w innym kraju niż Polska, muszą pamiętać o wielu obowiązkach. Ich bagatelizowanie może nieść ze sobą istotne konsekwencje.

Jak sobie radzić z zawiłościami w rozliczaniu kosztów finansowania

Finansowanie w formie pożyczki lub kredytu to najbardziej popularna forma pozyskiwania środków na zrealizowanie inwestycji czy też prowadzenie bieżącej działalności gospodarczej. Wiążą się z tym jednak różne komplikacje.

Polski Ład skomplikował rozliczenie podziału przez wydzielenie

Od 2022 r. uczestnicy podziału muszą się mierzyć z dodatkowymi zasadami, których stosowanie jest niezbędne dla wyłączenia go z opodatkowania.