Piotr Zawacki

Przepisy podatkowe są przeszkodą w rozwoju najmu instytucjonalnego

Planując inwestycje w najem instytucjonalny, trzeba już na etapie planowania przeanalizować kwestie podatkowe. W zależności od przyjętego modelu działania i rodzaju oferowanego najmu, obciążenia fiskalne mogą się bowiem znacząco różnić.

Preferencje WHT dla spółek holdingowych – ułatwienie czy pułapka?

Z dotychczasowego podejścia Lubelskiego Urzędu Skarbowego wynika, że zagraniczne spółki holdingowe zostały w praktyce pozbawione możliwości uzyskania opinii o stosowaniu preferencji WHT. W związku z tym, zarówno polscy płatnicy dokonujący takich płatności, jak i same zagraniczne spółki holdingowe, stoją przed wyzwaniem jak postąpić w przypadku zastosowania obowiązkowego mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT).

Czy jest przyszłość dla mechanizmu opodatkowania spółki holdingowej

Założeniem nowych regulacji jest zwolnienie z podatku dochodów uzyskiwanych przez spółkę holdingową ze sprzedaży udziałów w podmiotach zależnych. Zwolnienie jest uzależnione od wielu przesłanek, często trudnych do spełnienia.

Zmiany w zakresie zaliczek uproszczonych

Przepisy ustawy o CIT przewidują możliwość płacenia co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy w stałej kwocie ustalonej jako 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Zmiany w stosowaniu ulgi na złe długi

W związku z ogłoszonym stanem epidemii i wynikającą z niego sytuacją gospodarczą wprowadzono szereg regulacji mających na celu zmniejszenie obciążeń przedsiębiorców, w tym ułatwienia oraz ulgi w zakresie regulowania zobowiązań podatkowych. Jedna z zaproponowanych ulg dotyczy zniesienia obowiązku dłużnika do zwiększenia dochodu do opodatkowania w przypadku nieuregulowania zobowiązania w określonym terminie.