Covid spowodował nie tylko poważne problemy w aspekcie zdrowotnym, ale też skomplikował funkcjonowanie całej gospodarki. Skutkowało to całkowitym rozregulowaniem rynku i potężnymi zmianami cen, dostępności produktów i zapotrzebowania na pracowników.
TSUE potwierdził, że pomimo konieczności uwzględniania wielu kryteriów przez usługodawcę w celu ustalenia stałego miejsca prowadzenia biznesu takim kryterium nie jest badanie stosunków umownych pomiędzy spółką dominującą a jej spółką zależną.
Oznaczenie „MPP" nie powinno znaleźć się w ewidencji przy tych transakcjach, które wprawdzie zostały zapłacone z użyciem mechanizmu podzielonej płatności, jednak jego zastosowanie nie było w tych przypadkach obowiązkowe.
Pomimo utrwalonej linii orzeczniczej i objaśnień Ministerstwa Finansów w sprawie dostawy nieruchomości komercyjnych istnieją wątpliwości, które organy skarbowe interpretują na niekorzyść podatników.
Już od rozliczenia za kwiecień 2020 r. duzi podatnicy będą musieli przesyłać dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K łącznie z ewidencją VAT w jednym dokumencie elektronicznym - odpowiednio w formie pliku JPK_V7M lub JPK_V7K.
Zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br., dotkną wielu podatników z branży finansowej i ubezpieczeniowej. Część usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych i finansowych może bowiem utracić prawo do zwolnienia z VAT.
Podstawową zasadą VAT jest jego neutralność, jednak wiele podmiotów jest pozbawianych prawa do odliczenia podatku naliczonego. Może tak być m.in. w przypadku międzynarodowych firm transportowych mających siedzibę poza UE.