Reklama
Rozwiń

Maja Zabawska

Praca zdalna z zagranicy to dodatkowe obowiązki dla firmy

W celu umożliwienia osobie zatrudnionej pozostania w polskim systemie ubezpieczeń społecznych podczas wykonywania przez niego pracy spoza Polski, należy wystąpić do ZUS o wydanie zaświadczenia A1.

Brexit: od 2021 r. mobilność pracowników znacznie ograniczona

Wciąż trwają negocjacje dotyczące przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Brak porozumienia dotknie m.in. osób migrujących między Polską i Wielką Brytanią, w tym obywateli polskich i brytyjskich przebywających w drugim kraju.

Brexit: delegowanie w 2020 roku na starych zasadach

Do 31 grudnia 2020 r. ZUS wydaje zaświadczenia A1 dla pracowników delegowanych do Wielkiej Brytanii także na okresy wykraczające poza okres przejściowy. Akceptuje też zaświadczenia wydane przez brytyjską instytucję ubezpieczeniową.

Delegowanie pracowników do Polski na nowych zasadach

Od 4 września 2020 r. pracodawcy delegujący pracowników do Polski zobowiązani są spełnić bardziej restrykcyjne normy dotyczące minimalnych warunków ich zatrudnienia.

Zasady oddelegowania trzeba zweryfikować

Niektóre państwa członkowskie wdrożyły już nowelizację Dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników. Przed wysłaniem pracownika do innego kraju UE lepiej się upewnić, czy nic się nie zmieniło.

Delegowanie do Polski wymaga formalności

Przyjazd pracownika zagranicznego do naszego kraju może się wiązać dla pracodawcy z obowiązkami wynikającymi z polskich przepisów o delegowaniu, nawet jeśli celem jest odbycie szkolenia.

Składki ZUS od umów-zleceń w 2020 roku

Od stycznia 2020 r. druga i kolejne umowy ze zleceniobiorcą są zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli zarobek z pierwszej wynosi nie mniej niż 2600 zł brutto w skali miesiąca.

Cudzoziemiec pracujący w Polsce odliczy od podatku zagraniczne składki na ubezpieczenia społeczne

Polskie przepisy pozwalają odpowiednio odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jakie cudzoziemiec pracujący w Polsce wpłacił do rodzimego systemu.

Praca za granicą - gdzie ubezpieczenie społeczne

Osoba podlegająca ustawodawstwu unijnemu powinna co do zasady podlegać ubezpieczeniom społecznym w tym kraju, w którym fizycznie wykonuje pracę. Wyjątek stanowią m.in. pracownicy oddelegowani do innego państwa oraz osoby wykonujące pracę w kilku krajach.