Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takiej organizacji pracy, by osoba, która przeszła zakażenie i powraca do pracy, nie była, choćby na poziomie faktycznym, stygmatyzowana w związku z zakończoną chorobą.
Pracodawca może zapewnić nieobowiązkowe szczepienia wszystkim pracownikom. To, czy ich wartość będzie podlegać podatkowi i składkom, zależy m.in. od źródła sfinansowania i rodzaju pracy wykonywanej przez daną osobę.
Niepełnoletni, szczególnie przed ukończeniem 16. roku życia, nie może wykonywać każdej pracy sezonowej. Zabroniony jest im m.in. handel na zewnątrz przy temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Ograniczenia dotyczą ponadto czasu pracy.
Pracodawcy stosujący szacunkowy podział czasu pracy na pracę twórczą i inne czynności, muszą zmienić zasady ewidencjonowania pracy, za którą wypłacają honorarium autorskie. Jeśli tego nie zrobią, ryzykują podważenie zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodu.
Ewidencjonowanie utworów pracowniczych minimalizuje ryzyko sporów związanych z przejęciem majątkowych praw autorskich przez pracodawcę. To tylko jedna z korzyści prowadzenia takiego rejestru.
Uregulowanie w umowie o pracę przeniesienia majątkowych praw autorskich do dzieł stworzonych przez etatowców gwarantuje pracodawcy, że będzie mógł korzystać z tych powstałych w czasie pracy.