Reklama
Rozwiń

Cyprian Herl

Wykonawcy mogą dochodzić odszkodowania za utraconą szansę

Wprawdzie do państw członkowskich UE należy określenie elementów szkody, które są dopuszczone pod kątem odszkodowania, jednak za każdym razem prawo krajowe musi przestrzegać w tym zakresie zasady równoważności oraz skuteczności.

Nowe progi wartości zamówień w 2022 roku

Progi unijne i średni kurs euro do przeliczenia kwot progowych w euro na złote od 1 stycznia 2022 r. są wyższe. Wzrósł także przelicznik euro na złote.

Wykonawca może podważyć obowiązek osobistego wykonania robót

Zastrzeżenie osobistego wykonania kluczowych zadań jest jedną z gwarancji prawidłowego wykonania zamówienia. Instytucja ta nie może być jednak nadużywana przez zamawiających i traktowana w sposób mechaniczny, bez uwzględniania specyfiki danego zamówienia.

Historie z KIO: prawidłowe samooczyszczenie w procedurze zamówień publicznych

Wykonawcy korzystający z procedury samooczyszczenia muszą nie tylko wykazać podjęte działania organizacyjne, kadrowe czy techniczne w przedsiębiorstwie, ale i również udowodnić, że działania te będą przeciwdziałać powstaniu podobnych uchybień w przyszłości.

Zamówienia publiczne: wątpliwości dotyczące rażąco niskiej ceny

Każde wezwanie zamawiającego do złożenia wyjaśnień przez wykonawcę musi być należycie uzasadnione i wskazywać dokładnie, co do jakiego zakresu i z jakiego powodu ma on zastrzeżenia.

Epidemia COVID-19 jako podstawa unieważnienia postępowania administracyjnego

Negatywne skutki epidemii COVID-19, które spowodowały zamrożenie planów inwestycyjnych zamawiających oraz trudną sytuację kadrową, finansową oraz gospodarczą, są zdecydowanie wystarczające, aby unieważnić postępowanie zamówieniowe.

Zmiana umów i kary umowne w zamówieniach według Tarczy 4.0

Wskutek pandemii wiele planowanych i istniejących kontraktów zostało sparaliżowanych. Niepewna sytuacja zmusza strony zamówień publicznych do zaprzestania wykonywania kontraktów lub przynajmniej powoduje utrudnienia w ich wykonywaniu.

Czy można zwiększyć kwotę na zamówienie publiczne?

Jeśli oferty przekraczają środki przeznaczone na realizację zamówienia, podmiot prowadzący postępowanie może pozyskać dodatkowe środki na ten cel albo unieważnić postępowanie.

Zamówienia publiczne: czy można inaczej traktować małych i dużych wykonawców?

Zamówienia publiczne nie mogą być prowadzone w sposób dyskryminujący lub faworyzujący określoną grupę podmiotów, nawet jeśli ma to na celu wprowadzenie korzystniejszych rozwiązań w stosunku do mniejszych wykonawców.

Czy wykonawca ponosi konsekwencje błędu zamawiającego w dokumentacji SIWZ?

W razie różnic między opisem przedmiotu zamówienia a wzorem formularza oferty rozstrzygające znaczenie ma OPZ, a wykonawców nie można obciążać skutkami błędu, który zamawiający popełnił w treści dokumentacji.