Bartłomiej Raczkowski

Bartłomiej Raczkowski

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2023 roku

Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących i ważnych orzeczeń z zakresu prawa HR. Dotyczyły m.in. ochrony działaczy związkowych czy gwarancji powrotu rodzica na zajmowane stanowisko, ale też dodatku za pracę w nadgodzinach niepełnoetatowców.

Najważniejsze wyroki w sprawach pracowniczych wydane w 2022 r.

W ubiegłym roku Sąd Najwyższy orzekł m.in., że pracodawca może żądać zwrotu powierzonego mienia od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, a tożsamość płciowa podlega ochronie przed dyskryminacją. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał z kolei, że dyskryminacji nie stanowi zakaz noszenia w zakładzie pracy symboli religijnych.

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2021 r.

Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących orzeczeń z zakresu prawa HR. Sąd Najwyższy przesądził m.in., że konsultacja związkowa musi być na piśmie, a pracownikowi należy się dodatkowe odszkodowanie, gdy pracodawca umyślnie naruszy przepisy o wypowiadaniu umów o pracę.

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2020 r.

Czy płacić dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z wynalazku, dlaczego pętla ZUS-owska jest groźna, kiedy umowa o dzieło to zlecenie, a umowa o doradztwo to kontrakt menedżerski, czy prawo zakładowe może działać wstecz – między innymi tymi kwestiami zajęły się sądy w 2020 r. W swoim dorobku judykatura ma już też ważne orzeczenie dotyczące Covid.

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.

Kiedy dopuszczalne jest różnicowanie pensji, jak może się skończyć fikcyjna likwidacja stanowiska pracy, czy treść zakazu konkurencji podlega ograniczeniom – to kilka pytań, na które odpowiedziało ubiegłoroczne orzecznictwo ważne dla pracodawców.

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2018 r.

Pracodawca może uwolnić się od zobowiązań wynikających z porozumienia bez wręczania wypowiedzeń. Procedury wypowiedzeń może też uniknąć wstrzymując korzyści przyznane w układzie zbiorowym. A regulamin wynagradzania uchyli, mimo sprzeciwu związków zawodowych.

Najważniejsze wyroki wydane ws. pracowniczych w 2017 r.

Miesięczny termin na dyscyplinarkę biegnie inaczej, jeśli naruszenia, jakich dopuścił się pracownik, można uznać za czyn ciągły. Można wówczas sięgnąć po przyczyny nawet sprzed lat. Podobnie ma się sprawa w przypadku zwolnienia z powodu dezorganizujących pracę zwolnień lekarskich, gdzie wypowiedzenie mogą uzasadniać dawne nieobecności.

Najważniejsze wyroki w sprawach pracowniczych z 2015 roku

Pracodawca nie musi mnożyć powodów, z których wypowiada umowę pracownikowi. Decydują te konkretne i faktyczne. Jeśli wskaże dużo przyczyn, sąd sprawdzi, czy ich istotna część jest zgodna z prawdą.

Najważniejsze wyroki w 2014 r. wydane w sprawach pracowniczych

W ubiegłym roku zapadło wiele znaczących orzeczeń Sądu Najwyższego. Kancelaria Raczkowski Paruch wybrała dziesięć najważniejszych dla pracodawców. Wynika z nich m.in., że nierówne traktowanie to nie zawsze dyskryminacja, a leżanka w kabinie ciężarówki nigdy nie zastąpi łóżka w hotelu. Wieloletnim umowom terminowym powinny towarzyszyć długie okresy wypowiedzenia, a stanowisko pracy można zlikwidować, rozdzielając obowiązki.